Cambridge Diet. Komercionalizované hubnutí?

1

Cambridge Diet neboli Dieta Cambridge u nás zažívá v posledních letech boom, není ale žádnou novinkou. Vznikla už v 80. letech 20. století ve Velké Británii na základě dosavadních poznatků o obezitě. Velmi brzy překročila hranice Spojeného království a své příznivce našla na celém světě. Lidé na ní oceňují její jednoduchost – při dietě je nahrazeno běžné jídlo speciální výživou a nikdo si nemusí lámat hlavu s tím, kolik kalorií může denně přijmout a kolik jich musí vydat. Podívejme se spolu na Dietu Cambridge zblízka. 

Jak dieta funguje

Díky Dietě Cambridge slibují její propagátoři zhubnutí o 6-8 kg za měsíc u žen, u mužů ještě více, a to díky kompletnímu nahrazení běžné stravy za speciální výrobky – polévky, koktejly, ovesné kaše a tyčinky. Jejich kombinace a povolená konzumace se odvíjí od programu, který si nastavíte s poradcem nebo poradkyní.

Během diety nad sebou máte pravidelný dohled poradce nebo poradkyně, v každém případě specialistu, který se v tomto systému hubnutí vyzná, kontroluje váš příjem a výdej, měří vás a váží na každé prohlídce, sděluje vám tipy a triky na to, jak nemyslet na všechny ty dobroty kolem… A motivuje vás.

Také se nemusíte obávat, že byste ve svém okolí nenašli certifikovaného poradce a museli kvůli kontrolám dojíždět někam daleko. Síť poraden je velice hustá a v každém kraji je několik míst, kde se se svým poradcem můžete potkat.

Základní teorie diety

Stavebním kamenem Diety Cambridge je stav ketózy, o němž se můžete dočíst například v našem článku Atkinsonova dieta – oblíbená dieta Američanů nebo Ketogenní dieta – v hlavní roli bílkoviny. Zatímco při jiných dietách se dostaneme do ketózy omezením sacharidů a ponecháním bílkovin a tuků v běžném jídelníčku, při této dietě dostaneme instantní výrobky a rozpis, podle kterého s nimi budeme nakládat. Jídlo je na programu dne třikrát – k snídani, obědu a večeři. Každá porce jídla přitom obsahuje 33 % denní doporučené dávky všech potřebných živin.

Instantní výrobky – je to zdravé?

Když se vysloví spojení instantní výrobky, mnohým z nás se vybaví jídlo plné chemie, které nás na chvíli zasytí, ale nedodá nám téměř žádné živiny. Instantní výrobky, které konzumujeme během této diety, jsou však speciálně vyvinuty a díky nim tělo dostane denně 100 % živin, které potřebuje ke svému správnému fungování. Pokud zrovna nemáme čas či podmínky na uvaření polévky a ovesné kaše nebo namíchání koktejlu, můžeme se spolehnout na tyčinky, které strčíme do tašky a v případě hladu nebo dle rozpisu doplníme energii jimi.

Káva a čaj? Povoleno

Příjemné je to, že při dietě můžeme pít kávu a čaj, ale pozor – vše neslazené a kávu bez mléka. Ideální je však samozřejmě čistá voda. Obloukem bychom se měli vyhýbat slazeným minerálkám a limonádám. O alkoholu nemluvě, s tím se musíme rozloučit.

Cambridge Weight Plan aneb Od vstupní konzultace po zhubnutí

Jakmile se rozhodnete, že chcete Dietu Cambridge vyzkoušet, prvním krokem by mělo být kontaktování poradce v blízkosti vašeho bydliště a domluvení schůzky. Tito specialisté jsou k nalezení na internetu. Každý z nich vám odborně poradí a vysvětlí vše, co se bude v průběhu diety dít. Zváží vás a změří, někteří poradci vás i vyfotí, aby vám na konci vaší cesty za lepší postavou mohli nabídnout srovnání vás samotných „předtím a potom“.

Druhou fází je samotné hubnutí. Zpočátku se můžete kvůli příjmu zhruba 500 kcal cítit slabí, ale stačí několik dní a na nové stravování si zvyknete. Někdo v sobě najde sílu i na doporučené pravidelné cvičení, někdo ne.

Ve třetí fázi jde o stabilizaci váhy. V předchozích dnech jste rychle zhubli, dostali jste se třeba i na svou vysněnou váhu. Teď je čas na její stabilizaci a minimalizaci rizika jojo efektu. Čeká vás několik kroků, díky nimž se navrátíte pomalu a rozumně k normální stravě. Váš poradce vám určí, jaké množství kalorií si můžete dovolit denně přijmout, abyste opět nezačali přibírat na váze. Součástí vašeho nového životního stylu nebudou jen lepší stravovací návyky, je třeba do něj zahrnout i pravidelný pohyb.

Programy Diety Cambridge

Poradci nabízejí obvykle několik programů, poradí vám, který by pro vás mohl být ten nejlepší. Vy si potom vyberete i podle svého uvážení. Kromě detoxikačního programu je v nabídce program 4 kroky s Cambridge, Program hubnutí, Programy 810 kcal, 1000 kcal, 1200 kcal a 1500 kcal. Tyto programy si klienti vybírají hlavně podle svého BMI a podle toho, kolik kilogramů chtějí za jakou dobu shodit.

Přechod na běžnou stravu je jednoduchý a pozvolný

Přechod z instantních jídel Diety Cambridge je rozdělen do několika kroků, během nichž postupně měníte instantní jídla za běžnou stravu. Nejprve přidáváte ke třem porcím instantních jídel maso k večeři, poté se do vašeho života postupně vrací i ovoce, těstoviny, brambory, tmavé pečivo, šunka nebo sýry. Toto schéma s vámi probere právě onen poradce, který s vámi absolvuje vaši cestu za hezčí postavou a lepším životem a který bude vědět, jak dlouho byste asi měli v té které fázi návratu k normálnímu jídelníčku setrvat, aby vše proběhlo, jak má.

Výhody a nevýhody Diety Cambridge

Stejně jako všechny diety, i tato má svá pro a proti. Z výhod můžeme jmenovat rychlou ztrátu hmotnosti, vyváženou stravu i přesto, že můžeme být vůči instantním jídlům zpočátku skeptičtí, poměrně minimalizované riziko jojo efektu díky perfektně propracovanému systému návratu k běžné stravě. Z nevýhod uveďme psychologickou stránku instantního jídla – není to přesně to jídlo, jak jsme na něj zvyklí. Nevýhodou je i to, že pokud porušíte onen propracovaný systém návratu k normální stravě, jojo efekt se dostaví v celé své „kráse“. Pro mnoho lidí může být nevýhodou i cena diety.

penizeNa kolik vás dieta vyjde

Podle toho, zda se budete stravovat jen základní výživou, nebo si k ní dopřejete i doplňky, jakými jsou například vláknina nebo zahušťovadlo do jídel, se bude pohybovat i cena celé vaší diety. Za konzultace se dle našich informací neplatí, platí se pouze za pokrmy. Ceny se zpravidla pohybují cca od 500 do 1500 Kč za týden, měsíčně to tedy bude zhruba rozmezí od 2000 do 6000 Kč.

Dietu Cambridge nezkoušejte, pokud…

Dieta je absolutně nevhodná pro děti a pro dospívající ve věku 14-18 let. Dospělí, kteří se rozhodnou do diety jít, by se měli poradit se svým lékařem.

Závěrem

Dieta Cambridge je velmi dobře promyšlená a její výsledky si v diskuzích pochvalují stovky, ba možná dokonce tisícovky Čechů. Názory jsou, jako na každou dietu, ale i opačné – jojo efekt a pocit ztráty kontroly nad vlastní hmotností není u lidí držících tuto dietu výjimkou. Každý nechť vyzkouší, co uzná za vhodné. V případě neúspěchu ale nezoufejte. Jednorázové a rychlé hubnutí může, ale nemusí přinést úspěch. V žádném případě byste neměli házet flintu do žita a zdravý životní styl zavrhnout jako nedosažitelný.

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.