Breussova dieta – nepříliš zdařilý experiment rakouského léčitele

13

Co čekat od diety, při níž se pouze pije a vůbec nejí? Jak vůbec tato dieta vznikla, kdo ji vymyslel a jak se k její hlavní myšlence staví nejeden lékař? To a mnohem více se dozvíte v následujících řádcích.

Dieta, kterou stvořil léčitel

Breussova dieta nese jméno po svém stvořiteli – elektrikáři a léčiteli Rudolfu Breussovi. Poprvé se s ní setkali v průběhu 20. století osoby s nádorovými onemocněními, jelikož Breuss zastával myšlenku, že nádor lze „vyhladovět“, nebude-li pacient jíst, a k udržování při životě mu pomůže pití zeleninové šťávy a malého množství bylinkových čajů. Už onu základní myšlenku, že nádoru se může člověk zbavit při naprosté absenci tuhé stravy, lékaři vylučují. Tato představa je podle nich mylná a v tomto duchu se vyjádřila i Česká lékařská komora.

Zajímavost! Podle zastánců léčby měla dieta vyprovokovat organismus k samoléčbě a nádor měl být zničen důsledkem absence pevné stravy. Breuss tvrdil, že vyléčil přes 1500 pacientů trpících zhoubným nádorovým onemocněním, pravdou však je, že jeho pacienti také zcela vysílení a bez energie umírali. Breuss aplikoval svou dietu rovněž na osoby postižené leukémií, tuberkulózou nebo artritidou.

V čem dieta spočívá

Breussova dieta by měla trvat 42 dní. Během této kúry může dojít k váhovému úbytku 5-15 kg. K tomuto zhubnutí dochází proto, že při dietě se pouze pije, a to zeleninová šťáva a bylinkové čaje.

Zeleninová šťáva: 300 g červené řepy, 1 brambora, 100 g mrkve, 100 g celeru, 30 černé ředkve. Oloupanou a nastrouhanou zeleninu vylisujeme a přecedíme, sedlinu nekonzumujeme.

Denní rozpis:

  • Ráno vypít půl šálku chladného ledvinového čaje
  • Po hodině 1 nebo 2 šálky šalvějového čaje s třezalkou, meduňkou a mátou
  • Po další hodině doušek zeleninové šťávy, po doušcích ji dále pít 10-15x po zbytek dne.čaj

Pozor! Šťávy bychom při dietě neměli vypít více než 500 ml denně.

Na detoxikaci ano, na hubnutí ne

Breussova dieta je typickou dietou, při níž máme jednostrannou stravu – pouze zeleninu. Jakmile po ukončení diety přejdeme k běžnému stravování, zákonitě se nám kilogramy, které jsme shodili, musí vrátit. Proto dietu k hubnutí nedoporučujeme, můžete však přistoupit ke kompromisu a zařadit zeleninové šťávy do normálního jídelníčku jako dávku zeleniny – pro obměnu.

Ačkoli k trvalému hubnutí s pomocí Breussovy diety nedojde, můžeme ji uchopit jako jednu z možných variant detoxikační kúry. Střeva příjmem samotných tekutin tolik nezatížíme a tato očista může být i prospěšná. Není tedy důvod, proč si na jaře nebo na podzim nevyhradit třeba 3 dny a zeleninové šťávy nezkusit. Vždy však volme čerstvé, doma vylisované šťávy, ne průmyslově vyráběné.

Breussova dieta v praxi – může někomu prospět?

Podle internetových zdrojů u nás během 90. let 20. století bylo po nějaký čas možné podstoupit v sanatoriu pod dohledem zdravotníků alternativní léčbu rakoviny. Této léčby se účastnily dvě desítky mužů s rakovinou plic a součástí léčby bylo i dodržování Breussovy diety. Závěr byl takový, že sledovaným osobám se opravdu celkově zlepšoval zdravotní stav, takže ze sanatoria po určité době odcházely v lepší kondici, po nějakém čase se ale vracely a umíraly. Doma bez dohledu zdravotníků totiž nedokázaly přísnou dietu dodržovat a svou rakovinu opět „přiživily“.

Na alternativní metodách léčby rakoviny se tehdy podílela i léčitelka Markéta Chadžijská, která sama 42 dní trvající kúru podstoupila a následně se o své poznatky podělila. Každý den mínus 1 kilogram, ale i bolesti hlavy a deprese. Pro hubnoucí nepříznivá zpráva – jojo efekt i přesto, že po ukončení diety jedla mnohem méně, než před jejím zahájením. Všechny informace, které o svých zkušenostech s Breussovou dietou poskytla, si můžete přečíst zde.

Proti Breussově dietě a její základní myšlence vyhladovění nádoru se ale oficiálně staví samotná Česká lékařská komora, která ji považuje za nesmyslnou teorii, která pacienta spíše ještě více vyčerpá, ubere mu energii, kterou tolik potřebuje pro boj se svou nemocí, a přitom růst nádoru nikterak neovlivní. Je ale možné, že individuální názory lékařů se i dnes liší.

Závěrem

Breussova dieta je pro hubnutí s dlouhodobým efektem zcela nevhodná kvůli své jednostrannosti. Při hubnutí je třeba dodržovat zdravý jídelníček skládající se ze všech základních složek stravy, aby následně po ukončení diety nedošlo k jojo efektu. Nejúčinnějším způsobem hubnutí je tedy vyvážená strava a pravidelný pohyb. Na Breussovu dietu si vzpomeňte pouze v souvislosti s detoxikací a vyměřte si na ni ideálně 3 dny, nikoli celých 42 dní.

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.