Breussova dieta – nepříliš zdařilý experiment rakouského léčitele

13

Co čekat od diety, při níž se pouze pije a vůbec nejí? Jak vůbec tato dieta vznikla, kdo ji vymyslel a jak se k její hlavní myšlence staví nejeden lékař? To a mnohem více se dozvíte v následujících řádcích.

Dieta, kterou stvořil léčitel

Breussova dieta nese jméno po svém stvořiteli – elektrikáři a léčiteli Rudolfu Breussovi. Poprvé se s ní setkali v průběhu 20. století osoby s nádorovými onemocněními, jelikož Breuss zastával myšlenku, že nádor lze „vyhladovět“, nebude-li pacient jíst, a k udržování při životě mu pomůže pití zeleninové šťávy a malého množství bylinkových čajů. Už onu základní myšlenku, že nádoru se může člověk zbavit při naprosté absenci tuhé stravy, lékaři vylučují. Tato představa je podle nich mylná a v tomto duchu se vyjádřila i Česká lékařská komora.

Zajímavost! Podle zastánců léčby měla dieta vyprovokovat organismus k samoléčbě a nádor měl být zničen důsledkem absence pevné stravy. Breuss tvrdil, že vyléčil přes 1500 pacientů trpících zhoubným nádorovým onemocněním, pravdou však je, že jeho pacienti také zcela vysílení a bez energie umírali. Breuss aplikoval svou dietu rovněž na osoby postižené leukémií, tuberkulózou nebo artritidou.

V čem dieta spočívá

Breussova dieta by měla trvat 42 dní. Během této kúry může dojít k váhovému úbytku 5-15 kg. K tomuto zhubnutí dochází proto, že při dietě se pouze pije, a to zeleninová šťáva a bylinkové čaje.

Zeleninová šťáva: 300 g červené řepy, 1 brambora, 100 g mrkve, 100 g celeru, 30 černé ředkve. Oloupanou a nastrouhanou zeleninu vylisujeme a přecedíme, sedlinu nekonzumujeme.

Denní rozpis:

 • Ráno vypít půl šálku chladného ledvinového čaje
 • Po hodině 1 nebo 2 šálky šalvějového čaje s třezalkou, meduňkou a mátou
 • Po další hodině doušek zeleninové šťávy, po doušcích ji dále pít 10-15x po zbytek dne.čaj

Pozor! Šťávy bychom při dietě neměli vypít více než 500 ml denně.

Na detoxikaci ano, na hubnutí ne

Breussova dieta je typickou dietou, při níž máme jednostrannou stravu – pouze zeleninu. Jakmile po ukončení diety přejdeme k běžnému stravování, zákonitě se nám kilogramy, které jsme shodili, musí vrátit. Proto dietu k hubnutí nedoporučujeme, můžete však přistoupit ke kompromisu a zařadit zeleninové šťávy do normálního jídelníčku jako dávku zeleniny – pro obměnu.

Ačkoli k trvalému hubnutí s pomocí Breussovy diety nedojde, můžeme ji uchopit jako jednu z možných variant detoxikační kúry. Střeva příjmem samotných tekutin tolik nezatížíme a tato očista může být i prospěšná. Není tedy důvod, proč si na jaře nebo na podzim nevyhradit třeba 3 dny a zeleninové šťávy nezkusit. Vždy však volme čerstvé, doma vylisované šťávy, ne průmyslově vyráběné.

Breussova dieta v praxi – může někomu prospět?

Podle internetových zdrojů u nás během 90. let 20. století bylo po nějaký čas možné podstoupit v sanatoriu pod dohledem zdravotníků alternativní léčbu rakoviny. Této léčby se účastnily dvě desítky mužů s rakovinou plic a součástí léčby bylo i dodržování Breussovy diety. Závěr byl takový, že sledovaným osobám se opravdu celkově zlepšoval zdravotní stav, takže ze sanatoria po určité době odcházely v lepší kondici, po nějakém čase se ale vracely a umíraly. Doma bez dohledu zdravotníků totiž nedokázaly přísnou dietu dodržovat a svou rakovinu opět „přiživily“.

Na alternativní metodách léčby rakoviny se tehdy podílela i léčitelka Markéta Chadžijská, která sama 42 dní trvající kúru podstoupila a následně se o své poznatky podělila. Každý den mínus 1 kilogram, ale i bolesti hlavy a deprese. Pro hubnoucí nepříznivá zpráva – jojo efekt i přesto, že po ukončení diety jedla mnohem méně, než před jejím zahájením. Všechny informace, které o svých zkušenostech s Breussovou dietou poskytla, si můžete přečíst zde.

Proti Breussově dietě a její základní myšlence vyhladovění nádoru se ale oficiálně staví samotná Česká lékařská komora, která ji považuje za nesmyslnou teorii, která pacienta spíše ještě více vyčerpá, ubere mu energii, kterou tolik potřebuje pro boj se svou nemocí, a přitom růst nádoru nikterak neovlivní. Je ale možné, že individuální názory lékařů se i dnes liší.

Závěrem

Breussova dieta je pro hubnutí s dlouhodobým efektem zcela nevhodná kvůli své jednostrannosti. Při hubnutí je třeba dodržovat zdravý jídelníček skládající se ze všech základních složek stravy, aby následně po ukončení diety nedošlo k jojo efektu. Nejúčinnějším způsobem hubnutí je tedy vyvážená strava a pravidelný pohyb. Na Breussovu dietu si vzpomeňte pouze v souvislosti s detoxikací a vyměřte si na ni ideálně 3 dny, nikoli celých 42 dní.

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.

 • hanka

  Teda to je docela peklo tahle dieta, jsem ráda, že nepíšete jenom o těch, které můžete vychválit, jak pomáhají hubnout, ale že se tu dozvím i o dietách, kterým je dobré se zdaleka vyhnout…

 • Pavlína

  S názorem na tuto "dietu" tak úplně nesouhlasím. Celkem nedávno jsem tuto dietu zkusila a jsem velice ráda. Dodalo mi to neuvěřitelnou energii a je mi skvěle. Samozdřejmě se k této dietě musí přistupovat zodpovědně, nemůžete si prostě říct, od zítřka nějím 42 dní. Je třeba se na ní pomaličku připravit. Nejdříve jsem přestala jíst maso a omezila i živočišné výrobky, následovala strava pouze na salátech a zelenině, potom jsem začala pít tuto šťávu, ovšem v kombinaci s ovocnou, dále jsem se pokoušela přestat jíst úplně a zůstat jen na šťávách. Bohůžel se mi to nedařilo hned, takže jsem sem tam něco uzobla, nebo si dala miniaturní porci jídla. První den, když jsem zvládla být jen na této zeleninové šťávě mi bylo dobře, žádné bolesti hlavy ani výrazná únava, pouze jsem cítila hlad. Je velice těžké přesvědčit svůj mozek, že když jí od narození každý den, nyní vlastně nemusí. Najednou zjistíte, kolik má člověk času, když se pořád nemusí starat o to, co si uvařit. Pocit hladu se vytratil po třech dnech bez jídla, protože teprve po třech dnech se otočí metabolismus těla a místo přijímání energie z potravy, si začne brát ze zásob. Samozdřejmě chuť na jídlo zůstala, je to prostě závislost :-). Sport při této dietě není vhodný, naopak procházky a odpočívání ano. Já jsem například ušla 12 km, nebo pozvolna pracovala na zahradě. Tím, jak pijete šalvějový čaj, hodně Vás to uklidní. Během této diety si navíc Vaše tělo prostě odpočine, skoro všechny orgány… cítíte se lehce, samozdřejmě nemáte tolik síly, protože jako první ztrácíte svalovou hmotu, ale stačí si nachvilku odpočinout a jste v pohodě. Žádné deprese jsem něměla, ba naopak, cítila jsem se prostě v klidu. Mám celkem problém s hormonální antikoncepcí, prostě zaručeně 3 dny v měsící mám migrénu, na kterou nic nezabírá. ( asi to nějak souvisí s kolísáním hladiny hormonů) Při této dietě však bolest trvala jen jeden den a velice mírně. 

  Protože nemám rakovinu, ale chtěla jsem spíše vyčistit střeva od nánosů mouky…, aby se mi vstřebávaly více vitamíny a zlepšila imunita, která ze střev také vychází, nechtěla jsem nejíst celých 42 dní. Nejedla jsem jen 14. Také jsem zjistila, že i moje jinak velice silná pylová alergie se nyní zmírnila. Alergie mají také souvislost s jídlem. (pravděpodobně mi také pomohl ten šalvějový čaj) Další věc, kterou jsem vypozorovala bylo, že mám mnohem lehčí spánek a dřív se budím. toto asi né každý ocení, ale pro mě to byl jednoznačně přínos, protože strašně špatně vstávám a spím, jako dřevo. Pravděpodobně tělo nepotřebuje tolik trávit a regenerovat, jako tělo zahlcené jídlem. Jinak teda s usínáním problém nebyl.

  Přechod na tuhou stravu také nebyl problém, jak jsem začínala, tak jsem postupovala zpět. Nyní jsem z jídelníčku vyřadila Maso (kromě ryb), brambory, kávu, cukr, lepek, většinu živočišných produktů a všechny ostatní umělé potraviny a nápoje. Založila jsem tedy jídelníček na ovoci, zelenině, rybím mase a různých semínkách a oříšcích. Samozřejmě si občas dám kuřecí maso, sem tam nějakou bagetku, jogurt na snídani a hlavně hořkou čokoládu :-). Místo cukru jsem nakoupila javorový, datlový a agávový sirup. Pokud bych měla chuť třeba na anglickou s rohlíkem, klidně si jí dám, ale určitě to není pravidlo. Objevila jsem spoustu nových zdravých potravin, ze kterých mě baví vymýšlet nové recepty. 

  Po této dietě jsem sáhla, protože jsem už opravdu nevěděla co jíst a nejíst, aby člověk žil zdarvě a byl šťíhlý. Prostě už jsem nevěděla kudy kam, byla jsem už i nachvilku vegan, pak jsem jedla hodně a zdravě, každý den maso, chodila jsem skoro každý den běhat a ještě cvičit…Prostě jsem potřebovala změnu. A nějak v hlouby duše cítila, že maso prostě není pro mě. Tato dieta mě například přivedla na myšlenku, jak moc jídla se zbytečně vyrábí a prodává a přitom by většina lidí tolik vůbec jíst nemusela. Mám sedavé zaměstnání a proto opravdu nepotřebuji tolik energie, jako například dělník v dole. Tím, že příjem (hlavně tuků a cukrů) výrazně převyšuje výdej, vznikají civilizační choroby a neustálý boj s tloušťkou. Celkem se mi vrátilo asi kilo a půl. Těď jsi sem tam zacvičím a žádný stres. Cítím se lehce a neusínám po každém obědě. Pokud tedy opravdu nevíte, kudy kam, tak jako předtím já, vřele dietu doporučuju. A ještě jedna rada na závěr, koupili jsme si s přítelem na tohle úplně skvělý odšťavňovač. Je tichý, super na údržbu a velice výkonný. (odkaz https://www.alza.cz/catler-je4010-d134011.htm)

   

 • Marta

  Tuto dietu jsem dělala před několika lety dvakrát 10-14 dní a moje reakce byly trochu jiné. První den bez jídla jsem měla velké bolení hlavy, ale od druhého dne žádný hlad, žádné chutě, celou dobu jsem mohla číst bez problémů kuchařky a měla pocit, že mohu skály lámat. Nejdůležitější je co nejvíce pít. Po skončení diety se musí samozřejmě velice opatrně začít jíst a stále hodně těkutin, na př. polévky. To, že lékaři tuto dietu odmítají mně nepřekvapí, často odmítají to, co neznají. A znám lidi, kteří touto dietou skutečně zabrzdili raka.

  • Bibina

   13.7.2016

   Tuto dietu jsem dělala před 2 lety, bylo mi 67 let. Držela jsem ji již podruhé ale poctivých 42 dní.

   Všechny odborné a dostupné materiály jsem nastudovala, přečetla různé recenze lidí, kteří to absolvovali a pečlivě se půl roku připravovala. Zakoupila jsem různé čaje přesně dle předpisu dr. Breusse (ještě jsem přidala jeden od pátery Ferdy-má velmi podobnou dietu), šťávu z červené řepy (Biotta) a začala jsem. (Nemá smysl dietu nějak dle svého upravovat, pak to není totiž  to, co odborníci vymysleli, ale jen nějaký proces "made in doma").Je to dieta velmi těžká, čaje se střídají dle předpisu a pijí snad každou půl hodinu a musí být správně uvařené (přesný počet minut, přesně louhované a pod.!)

   Sáhla jsem si na úplné dno, kdy se cca 38. den kůže, zuby i oči zabarvní dožluta, člověk je velmi slabý a pak náhle se začně vše měnit, oči se čistí, pleť růžoví a zuby jsou opět bílé a síla se vrací. Tím poznáme, že celý proces proběhl tak jak má. Tato kůra nemá vůbec smysl držet jen 14 dní, pak je to jen nějaká kůra očistná ( a to jsou určitě lepší kůry) a nesplní to to, co má. Breussova metoda je kůra rakovinová, buď jako prevence nebo přímo k odstranění nádoru. 

   Nádor byl pryč, atrofoval. Na tuto kůru nenechám dopustit!

    

   • Milá Bibino, mohla by jste mně prosím kontaktovat a přispět do mé sbírky lidí vyléčených hladovkou či Breussem (např. zde http://stanislavkunc.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=540589) ??

    Snažně prosím, mohlo by to pomoci mnohým dalším, děkuji.

    • Standa Kunc

     aha, ještě by to chtělo kontakt na mně, že 🙂

     kunc.standa@seznam.cz

     mobil 731 832 640

   • Ilona

    Dobrý den,

    pokud by jste byla ochotná, ráda bych s Vámi prokonzultovala emailem/telefonicky Vaši zkušenost s touto kůrou, ráda bych se do ní také pustila, ale nejdříve bych chtěla znát více podobností. Email na mě je iloel@seznam.cz

     

     

    Děkuji

    Ilona

   • Pavel Langhamer

    Někteří lékaři, kteří nesouhlasí, by si měli tuto Breussovu dietu vyzkoušet na své kůži…Jednají jako hlupáci a to v oblasti, která je velmi závažná…Krásně o této dietě hovoří Ing.Dvořák z Liberce ve třech vydáních knihy Breussova dieta ….Nic není na světě zadarmo. Dieta je náročná, ale vrací řadě lidí, co ji správně absolvovali, to nejdůležitější a to zdraví a život…Tedy, když dáme cca 21 dnů, je to prevence rakoviny, když dáme 42 dnů, tak vyléčí rakovinu…Důležitá je také víra, se kterou k léčení přistupujeme…Ing.Dvořák z Liberce je toho plným důkazem…

 • Standa Kunc

  Proti Breussově dietě a její základní myšlence vyhladovění nádoru se ale oficiálně staví samotná Česká lékařská komora, která ji považuje za nesmyslnou teorii

  Mají prosím pro toto tvrzení sebemenší důkaz ? Vědecká studie, pokus, konkrétní kausa ? Nebo jde o "babské povídačky "?

  "Základní myšlenka" taky není o tom co oni za ni pokládají – nahrazení tuhé stravy tekutou ale o vyhladovění rakovinných buněk – ty na rozdíl od zdravých již neberou energii oxidací kyslíku ale zkvašováním sacharidů – to neříkám já ale dvojnásobný držitel Nobelovy ceny dr. Oto Warburg…

  Hladovka (nic než voda) či Breuss s jak vy správně na rozdíl od těch doktorů píšete maximálním množstvím 0,5 litru šťávy denně (tedy do 50 gr. sacharidů za den) opravdu rakovinné buňky vyhladoví ale ty zdravé jedou vesele dál na kyslíku a tucích (tzv. ketóza). Je tragédií, že naše věda neví nic o tom, že výživa zdravých buněk a rakovinných je zcela odlišná a tudíž je možno jedny vyhladovět aniž by byly poškozeny ty druhé…

  No jo ale když to neví ani MUDr. Rostislav Vyzul, CSc., předseda Výboru pro zdravotnictví PSP ČR, onkolog s 31 letou praxí to je pak holt těžký viz http://stanislavkunc.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=540589

 • Mariaa

  Chcela by som vedieť ci mozno pri tejto kúre  brat tabletkovú chemoterapiu.Lekar mi ju nepreruší .Uz mam aj stavy z Biotty zo švajčiarska a zacala som sa pripravovať.Maso uz dlhší čas nekonzumujem,ale denne pociťujem hlad pri tabletovej chemoterapii.

   

   

 • Zuzana

  Som čerstvá absolventka Berussovej kúry. Tiež patrím medzi tých , ktorí so šťavami a čajmi nemali 42 dní žiaden problém. Nejedenie mi nerobilo problém. Malú krízu som mala po 30-tom dni , keď som nemohla vôňu čaju a šťavy ani cítiť. Napínalo ma už len pri pomyslení na to, že by som sa mala napiť. Zachránila to ale čistá voda. Dva dni som bola len na vode a na treti som opäť bez problémov pila čaj aj šťavu. A čo mi táto úžasná kúra priniesla? Som o 25 kg ľahšia , ale to je len bonus , hlavné je že som  bez bolesti hlavy, bez problémov so štítnou žľazou, bez bolesti žalúdka, brucha, bez opuchnutých kolien a lakťov, bez problémov s chrbticou a bedrových kĺbov , bez cysty a miómu. S chuťou do života as  radosťou z pohybu. Teraz sa pomocou Tonky Mačingovej vraciam ku "normálnej" strave. Najem sa do štíhlosti. V priamom prenose dennodenne som sama na sebe odsledovala , že je veľmi dôležité na akom palive fičím. 

 • Jirka Bydl

  Nemíchal bych to s chemkou…

 • Jirka Bydl

  Moc díky všem co se podělili o osobní zkušenost. Kdo hledá najde si své informace i osobní zkušenosti. Jedna zajímavá je na youtubku Duše K s In Dvořákem. Dlouhý krásný rozhovor s vyléčeným pánem. Že tomu doktoři nevěří? Jim prostě stačí, když dojde shora pokyn, že je to blbost a tečka.

Na těchto stránkách užíváme cookies. Proti jejich sběru na základě oprávněného zájmu se můžete odvolat na info@vceliste.cz, nebo budeme rádi, když nám jejich užívání odsouhlasíte. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close