Babské rady: Zbavte se nepříjemné plísně na nohou!

4

Plíseň na nohou, to zní opravdu odpudivě. Lidé, kteří tímto problémem trpí, však mohou pravidelně dbát na hygienu a být celí jako ze škatulky. Jak vlastně plíseň na nohou vzniká, co ji způsobuje, kde k ní lze přijít a jak se jí zbavit? Na to jsme se zaměřili v následujících řádcích.

Jak plíseň vzniká? Bohužel jednoduše a rychle

Je známou věcí, že plíseň vzniká tam, kde je vlhko a teplo. Platí to i o plísni na nohou a takových ideálním prostředí pro její vznik jsou uzavřené a mnohdy nedostatečné prodyšné boty, které si třeba za den ani nepřezujeme. Jakmile je v botě vlhko, kůže změkne a snadno do ní pronikají nejrůznější houbovité mikroorganismy.

banner_2

K plísni lze přijít nejen přímým kontaktem zdravé a napadené kůže, ale i nepřímým kontaktem – pokud si nazujeme infikované boty, utřeme si nohy infikovaným ručníkem nebo přijdeme do styku s šupinkami kůže například ve společných sprchách v bazéně nebo fitness centru, v sauně nebo zkrášlovacích salónech.plíseň na nohou

Další možností, jak si vypěstovat plíseň na nohou, je nesprávné stravování. Plíseň se totiž na kůži vytváří při překyselení organismu. Vyhnout se mu je přitom docela snadné.

Prohlížejte si nohy. Prevence je nejlepší

Plíseň na nohou poznáte podle suché či zarudlé kůže, která se může i loupat. Nohy mohou také velmi svědit nebo pálit. Nejčastěji se plíseň vyskytuje v oblastech mezi prsty. Nejvhodnější je dbát na prevenci – pravidelně si nohy myjte, noste bavlněné ponožky a prodyšnou obuv, v práci se přezouvejte do pantoflů. Pantofle nezapomínejte ani tehdy, jdete-li do sauny nebo bazénu. Nepoužívejte cizí boty a ručníky, pravidelně si nohy kontrolujte. Čím dříve proti případné vznikající plísni zakročíte, tím rychleji se jí budete moci zbavit.

Babské rady – jedlá soda, česnek a zelený čaj

Pokud se zatím nechcete vydávat pro pomoc do lékárny nebo přímo k lékaři, můžete vyzkoušet některou z babských rad. Pomoci může například:

  • koupel nohou v kvalitním zeleném čaji
  • koupel nohou v odvaru z šalvěje a levandule
  • koupel nohou v octu s vodou v poměru 1:1, nehty můžeme potírat samotným octem
  • zásyp nohou jedlou sodou (soda nohy vysuší, zbaví plísně a nepříjemného zápachu)
  • kašička z jedlé sody a vody (natřeme na nohy, necháme 5 minut působit a opláchneme vodou), potom zásyp kukuřičnou moukou
  • potírání nehtů na nohou rozkrojeným stroužkem česneku

Náš tip! Vyzkoušet můžete také odvar z přesličky rolní. Patnáct pokrájených lodyh zalijte slunečnicovým olejem a nechte několikrát přejít varem, poté nechte jeden den odstát. Po scezení natírejte postižená místa, vícekrát – jednou to opravdu nestačí.

Všímejte si signálů svého těla. Plíseň nemusí být samotná nepříjemnost, může značit, že s tělem je něco v nepořádku. Pokud budete dbát na hygienu a nošení vhodných bot, riziko výskytu plísně na svých nohách tak minimalizujete.

banner_2

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.