Rýma, zánět horních cest dýchacích nebo středního ucha, rychlá změna tlaku, voda, alergie nebo velké množství mazu. To jsou příčiny zalehlých uší, které mnohdy dokážou pěkně potrápit. V mnoha případech se lze zalehnutí snadno zbavit nějakou babskou radou, jindy už přestává legrace a je na čase vyhledat lékařskou pomoc.
Babské rady pomohou jen v lehčích případech
Babské rady náš problém nemusí vyřešit vždy, ale než se vydáme k lékaři, můžeme některou z nich zkusit, aby se nám ulevilo dříve a zalehlé ucho nás dál netrápilo. A jaká řešení můžete vyzkoušet?
Zacpěte si nos, zívněte si, žvýkejte
Nejjednodušším způsobem, jak se zalehnutí ucha zbavit, je zívnout si nebo polknout. Měly by se tak vyrovnat veškeré tlaky a zalehnutí by mělo zmizet. Na podobném principu funguje zacpání nosu a pokus o vyfouknutí nosem. Vzniklý tlak by měl zalehlé ucho vrátit do normálu. Vyzkoušet můžete také běžné žvýkání žvýkačky.
Zaskákejte si
Jestliže vám zalehlo ucho potom, co jste vylezli z vody, jistě je to právě ona, která vás v uchu trápí. Zbavíte se jí během chvilky poskakování na jedné noze s nakloněnou hlavou k zemi tím uchem, v němž vodu máte.
Obklady a výplachy
Od zalehlého ucha nás může vysvobodit i teplý obklad z heřmánku povařeného v mléce. Obklad přikládáme na zalehlé ucho a za něj. Při zánětu středního ucha se však doporučuje raději obklad studený.
Další babskou radou je podomácku vyrobený výplach. Lžíci jedlého oleje nahřejte na tělesnou či o trochu vyšší teplotu, pomalu nakapejte do ucha a nechte 10-15 minut působit. Potom olej nechte volně vytéct.
Závěrem
Jestliže máte se zalehlým uchem jen nepatrné a krátkodobé zkušenosti a nejedná se o žádný závažný problém, vyzkoušejte některou nabídnutou babskou radu. Avšak v případě, že máte zalehlé ucho často či dlouhodobě a ucho vás k tomu třeba i bolí, neodkládejte návštěvu lékaře. Zalehlé ucho může být projevem závažnějších zdravotních potíží, od kterých vám žádná babská rada pomoci nemusí!