Lupénka, známá také jako psoriáza, je chronické kožní onemocnění, které trápí asi 2 % světové populace. Spočívá v rychlejším odlupování kůže, oproti zdravé kůži je rychlost odlupování asi sedminásobná. Co ji způsobuje? Dá se (vy)léčit? Čím můžeme zmírnit její příznaky a jak se vyrovnat s nepěkným vzhledem kůže? Na to všechno jsme se v tomto článku zaměřili.
Jak lupénka vzniká a koho trápí
Lupénka je jedním z nejčastějších kožních onemocnění. Není nikterak nebezpečná, je však velmi nepříjemná a jen těžko se s ní bojuje. Člověk, kterého tento problémem potká, by měl vědět, že se ho s největší pravděpodobností nikdy nezbaví. Léčba totiž spočívá jen v opakovaném zmírňování příznaků, jako je výskyt červených pupenů s bělavou šupinkou na trupu a na končetinách, výskyt zánětlivých ložisek se šupinami v kůži, rýhy nebo dutinky v kůži vyplněné hnisem, žlutavé skvrny pod nehtovými lůžky. Zhruba 10 % pacientů s lupénkou má potíže i s klouby.
Lupénka se nejčastěji vyskytuje na trupu a končetinách, výjimečně se objevuje po celém těle.
Tato nepříjemná kožní nemoc má hned několik spouštěčů. Může jít o:
- dědičnost choroby (asi u 60 % pacientů)
- stres
- přítomnost cizorodého organismu v těle (ten spustí imunitní systém, načež se bílé krvinky dostávají do podkoží)
- hormonální změny (puberta, přechod) a poruchy
Proti lupénce neexistuje žádná forma prevence, člověk jejímu výskytu nemůže zabránit.
Jde opravdu o lupénku?
Diagnózu a ortel vám vždy řekne jen lékař, a to po prohlídce a po odběru kůže – toho však není třeba se bát, není to nic dramatického.
Jakmile je diagnostikována lupénka, ihned by měl pacient vědět, o jakou formu se u něj jedná – zda o akutní, nebo chronickou. V prvním případě se jedná o jednorázovou záležitost, s níž si poradí vhodně zvolená antibiotika, ve druhém případě je to ortel, který si s sebou pacient nese celý život a veškeré jeho snažení spočívá v dlouhodobé léčbě, která dokáže pouze zmírňovat a odstraňovat některé příznaky.
Klasická léčba – masti a pobyty u moře
Způsoby léčby lupénky se různí v závislosti na formě a charakteru onemocnění. U chronické lokální formy, kdy se lupénka vyskytuje pouze na několika místech na těle, se užívají kortikoidové masti, u postižení na celém těle se doporučuje léčba deriváty vitamínu A.
Pacientům s lupénkou bývá obvykle lépe v létě než v zimě, protože významný pozitivní vliv na lupénku má slunce. Pomáhá jim například pobyt u moře. Nejefektivnější se zdá být kúra u Mrtvého moře díky minerálním solím a jiným léčivým látkám v něm obsaženým. Důležité je vědět i to, že minerální látky a jiné přípravky „od Mrtvého moře“, které prodávají nejrůznější kosmetické společnosti, jsou jen velmi slabou náhražkou toho, co člověka čeká u moře opravdového.
Další možností, jak zmírňovat příznaky lupénky, je využití UVA/UVB paprsků.
Při akutní formě lupénky postačí antibiotika, vápník a antihistaminika, která zmírňují svědění kůže.
Pomoci může ropa z Hodonínska
Hodonínská ropa je naprosto unikátní svým složením, které není zdraví škodlivé, a dokonce pomáhá pacientům s lupénkou. Není sice ještě prověřená a zařazená na seznam léčebných prostředků, některým už ale pomohla. V současné době prochází klinickým výzkumem a netěží se. Pokud by se ale prokázalo, že může být ideální zbraní pro boj s lupénkou, s její těžbou by se alespoň v malém množství opět mohlo začít. Radovat by se z toho mohli i lidé s atopickým ekzémem.
Jaký je život s lupénkou
Abychom vám lupénku více přiblížili nebo vám předali zkušenost s ní, oslovili jsme mladou ženu, která se s tímto problémem potýká.
Lucie, co vám na lupénku pomáhá?
„Ona existuje řada věcí, které pomáhají. Obvykle se stane to, že lupénka na léčbu chvíli reaguje, ale potom přestane, protože si na to zvykne. Potom už vyzkoušený prostředek nefunguje, ani když se k němu člověk vrátí až za čas. Navíc veškeré masti, které jsem si přinesla od doktorů, nebo i masti přírodní, jen zmírňují potíže, lupénku jako takovou neléčí.“
Jak tedy s lupénkou bojujete?
„Lupénka se musí hodně mazat, aby se kůže změkčovala a lépe se odstraňovala. Je jedno, co používáte. Neparfémované krémy, masti nebo cokoli na ztvrdlou kůži. Dost mi pomohlo, že jsem přestala jíst pšenici a omezila jsem lepek a cukry. Hodně pozitivně se projevuje i duševní klid, snaha vyhýbat se stresu, i když to zrovna moc nejde.“
Je ještě něco, co jste nevyzkoušela, ale chtěla byste?
„Ano, mám v plánu vyzkoušet excimerový laser, prý hodně pomáhá, ale je to kúra časově i finančně náročná. Zajímá mě taky bylinka coleus forskohlii – je to bylinka, která se používá v ajurvédské medicíně na spoustu potíží, mezi nimiž je právě i lupénka.“
Babské rady aneb Jak na lupénku podomácku
Kromě mastí, paprsků a pobytu na sluníčku se lidé s lupénkou obracejí i k babským radám. Těch je hned několik.
- Čajová směs podle Marie Treben: 20 g zemědýmu, 40 g tužebníku jilmového, 10 g dubové kůry, 20 g oplodí ořechu, 50g kopřivy, 30 g vrbové kůry, 30 g měsíčku, 30 g rozrazilu, 30 g vlaštovičníku a 20 g řebříčku smícháme a zalijeme vodou – na jeden šálek stačí jedna čajová lžička. Denně bychom měli vypít 1,5-2 litry tohoto čaje. Pozor na zemědým a vlaštovičník – ve velkém množství jsou jedovaté a nedoporučují se konzumovat bez vědomí a rady lékaře.
- Olivová koupel: do koupele přidáme 1,5 dcl olivového oleje
- Octová koupel: totéž s vinným octem
- Mazání kůže nesoleným sádlem
Lupénku ovlivňuje i strava
Protože už víme, že jsme to, co jíme, pro nikoho z nás asi nebude žádný div, že to, co konzumujeme, se odráží na našem těle. I na kůži. Při lupénce se doporučuje zvýšená konzumace potravin s omega-3 mastnými kyselinami a obohacení jídelníčku o více ovoce a zeleniny. Existuje také seznam doporučených a zcela zapovězených potravin.
Vhodné potraviny
- veškerá zelenina, syrová i tepelně upravená
- veškeré ovoce, zejména pak banány, jablka, žlutý meloun, ananas, jahody nebo broskve
- z pečiva se hodí celozrnné výrobky
- jako přílohu si můžeme dávat brambory, rýži, luštěniny, pohanku nebo cizrnu
- z masa bychom si měli vybírat to libové (kuřecí, krůtí, králičí), ryby (i tučné, jako je tuňák, losos, makrela)
- z uzenin se hodí kvalitní krůtí a kuřecí šunka
- zdrojem tuků mohou být rostlinné oleje a v malém množství máslo
- z mléčných výrobků jsou doporučené zakysané výrobky, jogurty, tvaroh a sýry do 30 % tuku v sušině
- okořenit si můžeme jídlo sladkou paprikou, bazalkou, zázvorem, koprem, šafránem a bobkovým listem
- pitný režim by se měl skládat z vody, z bílého, černého, zeleného a ovocného čaje, max. z ½ l minerální vody denně (mělo by jít o minerálku s obsahem hořčíku, železa a zinku)
Nevhodné potraviny
Pokud trpíte lupénkou, zkuste zapomenout na:
- bílé pečivo
- přílohy, jako jsou knedlíky, krokety nebo hranolky
- tučné maso a vnitřnosti
- uzeniny – pikantní uzeniny, trvanlivé salámy, paštiky, tlačenku a špek
- co se týče tuků, vyhýbejte se margarínům a tukům živočišného původu
- z mléčných výrobků nekonzumujte smetanu, plísňové a nakládané sýry, tučné sýry s 45 % tuku v sušině a více
- konzervovanou zeleninu, která bývá naložena ve slaném nálevu a jsou zde užity konzervanty
- konzervované a kompotované ovoce, citrusy a bezinky
Nekořeňte skořicí, muškátem, chilli, anýzem a pepřem. V pitném režimu vynechte minerálky s obsahem lithia, alkoholické nápoje, kávu s vysokým obsahem kofeinu nebo kakaa, odpusťte si aromatické čaje
Problém na doživotí
U koho se lupénka projeví v chronické podobě, ten už se jí pravděpodobně nezbaví. Léčba se totiž může soustředit jen na to, jak zmírňovat příznaky, protože přesné příčiny tohoto onemocnění lékaři ani vědci neznají. Lidé trpící lupénkou mohou vyzkoušet některé babské rady, aby si ulevili od svědění a bolesti rychle se obměňující pokožky a jejího vrstvení, nebo se spoléhat na moderní medicínu. Příznaky lupénky se dají zmírňovat i klidem, vyhýbání se stresu a vhodnou životosprávou – nulovou konzumací alkoholu a kořeněných pokrmů, zaměřením se na ovoce a zeleninu a dalšími již zmíněnými kroky.
Lupénka je nejen obtěžující, ale také nepěkná na pohled, proto je nejdůležitější, ale zároveň asi nejtěžší se s ní vnitřně vypořádat, smířit se s ní. Pamatujte proto na to, že za svou lupénku žádný člověk na světě nemůže a ve většině případů u něj propukla proto, že k ní měl vrozené dispozice. Boj s lupénkou je složitý, ale vzdávat ho nesmíme!