Nepříjemný suchý kašel mnohdy není nijak nebezpečný, ale dokáže pěkně potrápit bez ohledu na věk nebo odolnost jím stiženého. Kašli samotnému bychom se přitom bránit neměli – jde o obranný mechanismus těla, které se snaží kašlem udržet dýchací cesty volné, aby mohl člověk dobře dýchat. Zmírnit ale můžeme jeho příznaky. Připravili jsme pro vás seznam babských rad, jak dát suchému kašli rychle sbohem.
Kašel může, ale nemusí nic znamenat
Suchý kašel obvykle řešíme, když trvá několik dní. Pokud nekašleme déle než 3 týdny, jedná se o akutní kašel. Velmi často je průvodním jevem nachlazení a jeho nepříjemnost spočívá v tom, že při něm nevykašláváme hlen a krk se nám může zdát vysušený, podrážděný, bolavý, poškrábaný. Celkově je pro člověka vyčerpávající.
Déle trvající kašel označujeme jako chronický. Ten může být příčinou infekce, alergie, astmatu, karcinomu, tuberkulózy a jiných onemocnění. Při dlouho trvajícím kašli není radno podceňovat návštěvu lékaře.
Babské rady – v hlavní roli med
Při suchém kašli se zpravidla doporučuje pití čaje oslazeného medem, případně konzumace samotného medu v přiměřeném množství. Med nejen že je zdravý, ale je také na bolavý krk dokonalým balzámem. A co ještě pomáhá kromě pití čaje s medem?
- Cibule s medem. Smíchejte nakrájenou cibuli s medem nebo cukrem, směs uzavřete do sklenice a počkejte, až cibule pustí šťávu. Tu potom po lžičkách konzumujte, odvážnější mohou ochutnat i samotnou cibuli. Šťáva z cibule smíchaná s medem či cukrem chutná a v oblibě ji mají i děti.
- Česnek s medem. Stejně jako v předchozím bodě smícháme s medem pro změnu nastrouhaný česnek a konzumujeme.
- Eukalyptový zábal krku. Potřete šátek nebo kus látky eukalyptovou mastí a přiložte na krk. Po této proceduře by mělo dojít k rozpuštění hlenů a k jejich vykašlávání.
- Čaj z divizny velkokvěté nebo z tymiánu. Obě varianty čaje osladíme medem. Mělo by dojít ke zklidnění podrážděného krku.
- Pití zelné šťávy s medem. Zelná šťáva obsahuje vysokou dávku vitamínu C a další vitamíny dodá již tolikrát zmíněný a doporučený med. Tato kombinace tělo podpoří v ozdravném procesu za pomoci vitamínů.
- Pití. Při suchém kašli většina z nás hodně pije, abychom zvlhčili podrážděnou sliznici. To je jednoznačně dobře. Pijte, třeba Vincentku. Tato minerální voda není sice příliš chuťově dobrá, ale krk zklidní jedna báseň. Je vhodné jí zvlhčovat krk, tedy po douškách ji pít, případně ji kloktat. Pokud jste nachlazení, je dobré Vincentkou zvlhčovat i nosní sliznici.
- Vlhčí vzduch. Při suchém kašli si zvlhčujte prostředí bytu, na noc si otevřete okno. Je to jednoduché a pomáhá to.
Zbytečně se netrapte
Sužuje-li vás kašel dlouho, určitě se vydejte ke svému lékaři. Pokud je součástí nachlazení, případně se léčíte s astmatem a suchý kašel se čas od času objeví, není důvod panikařit, lze ho vyřešit zmíněnými způsoby a v případě astmatu předepsanými léky. Jestliže vás ale kašel bude trápit déle nebo nebude snesitelný, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc. Je zbytečné se s ním trápit.