Známe to snad všichni. Včera se sice zdálo, že vypít celou láhev tequily je dobrý nápad, dnes ráno vás ale vzbudí sucho v ústech a třeštící hlava. Při představě, že byste měli vylézt z postele a někam jít, je vám mdlo. Co na kocovinu nejrychleji a nejúčinněji zabírá? A co to vlastně ta kocovina je?
Kocovina, opice, kočka – co ji způsobuje?
Kocovina je vedlejší účinek konzumace alkoholu. K jejím hlavním příznakům patří nevolnost, citlivost na světlo a hluk, třes, bolest hlavy a neúprosná žízeň. To většina z vás ví. Možná ale nevíte, co přesně tento stav způsobuje.
Tělo je po příliš velké konzumaci alkoholu dehydratované, navíc se snaží odbourat zbytky alkoholu a s nimi odchází z těla i důležité minerály, vitamíny a právě voda. Žaludek je překyselený – proto nevolnost. Játra nestíhají vyrábět glukózu, takže klesá hladina cukru v krvi a spolu s tím úměrně i nálada. A teď co s tím?
Ještě než se vydáte na večírek
Pokud víte, že vás čeká prohýřená noc, připravte se na ni už dopředu. Vypijte vodu s citronem, abyste tělo dostatečně hydratovali a zásobili vitamínem C, a pořádně se najezte. S plným žaludkem se alkohol vstřebává do krve pomaleji, tělo má proto více času se s ním vyrovnat.
A co v průběhu večera?
Na večírku pak popíjejte jen kvalitní alkohol. Do toho levnějšího se totiž přidávají siřičitany, barviva a konzervanty. Každou sklenici nebo panák zapíjejte vodou či ovocným džusem a máte z poloviny vyhráno. Nebojte se ujídat i během popíjení. Stále platí, že plný žaludek zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve.
Jak vyhrát nad kocovinou
Když už se ráno vzbudíte s třeštící hlavou a žaludkem jako na vodě, stačí doplnit tělu potřebné minerály a vitamíny, o které přišlo, a hned vám bude zase hej. Tekutiny vám pomůže dodat vlažná voda s citronem. Tu se nebojte pít i na lačný žaludek, ovšem jen po malých doušcích.
Zaručený a 100% lék na kocovinu, který by účinkoval ihned, sice není, naše tipy vám ale pomohou se s tímto zákeřným stavem vyrovnat.
Nejprve zklidněte žaludek
Ze všeho nejdřív se vypořádejte se žaludeční nevolností. Na tu zabírá vypít roztok s jedlou sodou, která sníží překyselenost žaludku. Pokud dáte raději na něco přírodního, stejně dobře vám pomůže i odvar z máty nebo heřmánku, kterým bojovaly proti kocovině i naše babičky. Obě tyto bylinky nejenom zklidní žaludek, ale také si poradí s bolestí hlavy.
Cukr tentokrát ano
Tělu musíte akutně dodat cukr, který právě játra nezvládají tak rychle vytvářet. Ideální je v podobě ovocných šťáv nebo třeba medu. Potřebné vitamíny dodáte formou Celaskonu a B-komplexu. Důležité minerály zase iontovými nápoji anebo třeba Vincentkou.
Česnečka je váš nejlepší kamarád
Je vám už lépe a pokukujete, co byste snědli? Vsaďte na klasickou česnečku a na česneku opravdu nešetřete. Je cenným pomocníkem při doplňování minerálů a vitamínů do těla a zároveň zklidní žaludeční sliznici.
Lehkým sportem k vítězství nad kocovinou
No a pokud už můžete vylézt z postele, ale není vám ještě úplně hej, jděte se projít nebo si třeba zaplavat. Kyslík rychleji likviduje metabolity alkoholu a vyplavující se endorfiny zatočí s posledními zbytky bolehlavu a zvednou vám náladu.
No a je to! Až příště vyrazíte na večírek, budete už vědět, jaký lék na kocovinu vám ráno pomůže, abyste byli druhý den znovu čilí jako rybička.