Kyselina močová je látka, která způsobuje velmi nepříjemnou a bolestivou záležitost – dnu. Děje se tak v místech, kde dochází ke koncentraci této kyseliny. Dna jakožto typ zánětu kloubů postihuje asi 10 % Čechů, častěji mužů po 40. roce věku. Říká se jí také nemoc králů, protože dříve postihovala výše postavené osoby, které si mohly dopřát maso. Bohužel tím zvyšovaly riziko, že se u nich dna objeví.
Kde se kyselina močová bere
Při rozdělování sloučenin, kterým říkáme puriny (stavební složky DNA a RNA), vzniká vedlejší produkt – kyselina močová. Puriny jsou pro tělo nezbytné, poskytují nám totiž bílkoviny a energii. Tělo je přijímá ve stravě, zejména konzumujeme-li vnitřnosti, maso, masné výrobky nebo luštěniny). Ke vzniku kyseliny močové tedy dochází přímo v krevním řečišti a není pro nás primárně škodlivá. Funguje totiž jako antioxidant a pečuje o vnitřní stěny cév. Po tom, co nám prokáže tuto službu, odchází do ledvin, kterými je vylučována prostřednictvím moči (a v malém množství i ve stolici) z těla.
Potíže nastanou, pokud se kyselina močová vrací zpět do krevního řečiště místo toho, aby byla vyloučena z těla. Na různých místech se z ní tvoří krystalky, které se usazují zpravidla v oblasti kloubů, a tak vznikají zmíněné nepříjemné a bolestivé otoky. Dna je na světě. Kromě oblasti kloubů se tyto krystalky tvoří i v močových cestách a v ledvinách – potom vznikají močové kameny.
Babské rady – kopřivy, třešně a soda
Také vás rodiče nebo prarodiče konejšili, když jste se spálili o kopřivy, že budete zdraví? Nebylo to prázdné chlácholení, opravdu na tom něco je. Kopřivy jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, zejména vitamínu C, který napomáhá vstřebávání železa, jež se nachází právě v kopřivě. Tím se čistí organismus od kyseliny močové. Nemusíme se ale nepříjemně popálit kopřivami pokaždé, když si vzpomeneme na prevenci nebo léčení dny. Při nadměrné koncentraci kyseliny močové pomáhá podle babských rad pití kopřivového nálevu. Ten získáme velmi jednoduše – 2 lžíce sušených pokrájených kopřiv přelijeme litrem vody a necháme přejít varem. Pijeme ho třikrát denně.
Dalším způsobem, jak redukovat množství kyseliny močové v těle, je konzumace třešní, ovocných šťáv (kromě brusinkové), pečiva, celozrnné rýže, mléčných výrobků, z ovoce kromě třešní konzumace banánů, datlí, kiwi a pomerančů, ze zeleniny konzumace celeru, mrkve nebo brambor.
Nutné je také dodržovat pitný režim a vypít 2-3 litry čisté vody denně. Doporučuje se také pití roztoku jedlé sody – půl čajové lžičky sody rozpuštěné v 250 ml vody. Do boje můžeme nasadit i purinovou dietu.
Purinová dieta jako bojovník proti kyselině močové
Při purinové dietě se z jídelníčku vysazuje maso, především červené, vnitřnosti, mořské plody a drůbež. Absolutní zákaz platí pro alkohol, zvlášť pro pivo, které je jednou z příčin dny.
Mezi doporučené při purinové dietě patří:
- potraviny se složitými sacharidy (pečivo, rýže, ovoce, zelenina, cereálie, těstoviny aj.)
- mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku
- potraviny obsahující esenciální mastné kyseliny (ryby – losos, tuňák)
- naklíčená vojtěška
Dna dokáže být velmi nepříjemným společníkem, proto se ho snažme co nejefektivněji zbavovat. Vyřazením rizikových potravin z jídelníčku a dostatečným přísunem vody můžeme riziko minimalizovat, pokud nebudeme s výsledkem spokojeni, zkusit můžeme nálev z kopřiv nebo rozpuštěnou jedlou sodu. V tomto boji vám přejeme hodně sil a úspěchu. A nebojte se – nejste v tom sami.