Napříč celým světem se rozšiřují nejrůznější alternativní stravovací směry. Tyto návyky, především vegetariánství, se nevyhýbají ani dětem. Důvody, proč se děti stravují tímto způsobem, bývají různé, například jde o náboženské, morální či zdravotní důvody, případně rodinné zvyklosti. Je ale alternativní výživa pro děti skutečně vhodná?
Důležitá je informovanost a přehled
Pokud je potomek v rodině, která se dlouhodobě věnuje alternativnímu stravování, nemívá obvykle problém se zajištěním nutričních potřeb. Takové rodiny se o danou problematiku zajímají a znají její rizika. Problém může nastat v případě, že jídelníček sestavuje nezkušený člověk, který s alternativní výživou začíná a dítěti nemusí poskytnout dostatečné množství některých makronutrientů, vitamínů a minerálních látek.
Jaká jsou rizika alternativní výživy u dětí?
Postoj zdravotnických profesionálů k alternativní výživě bývá spíše negativní. V rostlinné stravě totiž chybí vitamín D, vitamín B12, vyšší polynenasycené mastné kyseliny, v menším množství tato strava obsahuje esenciální aminokyseliny, karnitin a kalcium.
Při kojení dětí vegetariánskými matkami prospívají obvykle potomci dobře v prvním půlroce života. Problémy nastávají při zavádění nemléčných příkrmů a ve chvíli, když matka začne dítě odstavovat. Pokud matka odmítá kojení kvůli striktní dietě, doporučuje se mateřské mléko nahradit formulí ze sóji.
To, že dítě jí správně poznáte tak, že se bude cítit dobře a bude prospívat. Půjde o plynulý růst s občasnými zpomaleními nebo zrychleními, ale neměly by se objevit ztráty hmotnosti.
Jaké jsou možné důsledky alternativního stravování?
Vegetariánské děti v kojeneckém a batolecím věku pomaleji rostou, což se vysvětluje omezenou kapacitou jejich žaludku, jenž nedokáže pojmout větší objem, který vegetariánská výživa představuje. U děvčat, vyznávajících vegetariánskou stravu, se udává mírně opožděný nástup první menstruace.
Pro správný příjem všech živin je třeba kombinovat různé zdroje bílkovin, aby dítě přijímalo adekvátní množství aminokyselin (luštěniny vs. cereálie atd.). I minimální přidání živočišné bílkoviny, jako je například nízkotučné mléko, výrazně zvýší biologickou hodnotu stravy. Mezi základní zdroje bílkovin patří: čočka, fazole, hrách, burské ořechy, sójový tvaroh, tofu, další ořechy a olejová semena.
Pro správný růst správný jídelníček
Pokud je vegetariánská dieta dobře plánovaná, uspokojí nutriční potřeby a dovolí normální růst kojenců i větších dětí. Jak už jsme ale zmiňovali, nemusí se jim dostávat některých vitaminů, minerálů i makronutrientů. Kojenci a menší děti (do ukončeného druhého roku života) by pak podle doporučení Světové zdravotnické organizace vůbec neměli dodržovat veganskou nebo makrobiotickou dietu.