Pokud nahlédnete do své spíže, s největší pravděpodobností ho tam máte taky! O čem je řeč? O olivovém oleji, kterému dnes věnujeme tyto řádky. Přesto, že ve společnosti dlouho převládal názor pasující olivový olej do role nanejvýš kvalitního a zdraví prospěšného kuchyňského pomocníka, dnes se již názory na „oliváč“ značně rozcházejí. Pokud si vybíráte nekvalitní olivový olej, svému zdraví ani peněžence nikterak neprospíváte. Máme pro vás přehled nejpoužívanějších druhů olivového oleje se všemi jeho specifiky a možnostmi použití.
Extra panenský olivový olej – tento olej vzniká prostřednictvím tradičních postupů bez chemických a jiných zásahů. Před uvedením na trh prochází důslednou chuťovou zkouškou. Kyselost extra panenského olivového oleje nesmí překročit 0,8 % a její testování probíhá v laboratořích.
Použití: Studená i teplá kuchyně (nikoli ale smažení či pečení), marinády, omáčky, polévky
Panenský olivový olej – také pro výrobu tohoto oleje nepřipadají v úvahu žádné chemické zásahy. Jeho kyselost je ovšem o něco vyšší, než u extra panenského olivového oleje (2 %). Pokud byste si u nás tento olej chtěli zakoupit, s největší pravděpodobností odejdete s nepořízenou. Tento druh je totiž součástí zejména olivového oleje Pure a samostatně se neprodává.
Použití: studené pokrmy, marinády, polévky, saláty
Lampantový olivový olej – na tomto oleji byste si s největší pravděpodobností příliš nepochutnali. Cítit je totiž „na sto honů“. Nepříjemný zápach či jiné nedokonalosti je nutno odstranit rafinací. Po vyčištění je míchán s extra panenským nebo panenským olivovým olejem a v obchodech je prodáván pod označením Pure.
Použití: dříve se olej využíval pro svícení, dnes se mixuje s jinými druhy a vzniká tak olej Pure
Olivový olej Corrente – tento olej je často označován jako olivový olej běžný a ani ten není v našich podmínkách k dostání. Má totiž výrazné chuťové a aromatické defekty, které je nutno odstranit chemickým zásahem. Po rafinaci je olej zbaven pachuti, nepříjemného aroma a bohužel i typické nazlátlé barvy a zdraví prospěšných účinků.
Použití: Teplá i studená kuchyně
Olivový olej Pure – Tento olej je směsí oleje panenského a Lampantového nebo oleje Corrente. Bohužel i zde se ke slovu dostávají chemické zásahy, které olej zbavují všech zdraví prospěšných látek a přirozené chuti. Olej má ve své finální podobě neutrální chuť.
Použití: Vaření nebo na smažení pokrmů, nikoli studená kuchyně
Olivový olej Sansa (Matolinový) – tento olej je získán z olivové drti (odpadu) a v obchodech jej najdete pod označením „Olio di Sansa di oliva“ nebo „Pomace oil“. Co se týče pomyslného žebříčku kvality, olej Sansa stojí na jeho poslední příčce. Jeho barva je žlutozelená a obsah zdraví prospěšných látek naprosto minimální.
Použití: Pouze na smažení či vaření
Jak si vybrat opravdu kvalitní olivový olej?
U mnohých potravin platí, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Olivový olej v tomto případě není výjimkou. Pokud si chcete doopravdy dopřát olej té nejvyšší kvality, sáhněte po tom extra panenském, kde jsou olivy ručně sbírány a chemie zde nemá své místo. Pak si přepočítejte jeho cenu na práci obyčejných lidí. Ruční sbírání maličkatých oliv v sychravém podzimním počasí, spotřeba elektrické energie při lisování, stejně jako tlustostěnná skleněná lahev z tmavého skla něco strojí. Protože je neustále vyvíjen tlak na cenu olivového oleje, naše obchody jsou plné olejů z olivové drti, kterým se pro své vlastní dobro vyhněte. Při výběru tedy sázejte primárně na cenu (nad 100 Kč za 0,5 l), typ a barvu lahve, ale také údaje o sklizni nebo lisování oliv, kterými by měla být etiketa kvalitního oleje opatřena.
Vliv olivového oleje na naše zdraví
Tento olej byl starým Homérem ne nadarmo přirovnáván k tekutému zlatu. Jeho extra virgin varianta totiž obsahuje řadu cenných a tělu prospěšných látek. Obyvatelé Středomoří, kteří olivový olej pravidelně konzumují, žijí údajně o několik let déle, než ti, kteří se jeho chuti a vůni vyhýbají. Pravidelným konzumentům se navíc vyhýbá riziko infarktu i vznik a rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. Výzkumy lékařů a předních odborníků na zdravou výživu se navíc shodují v následujícím:
- 1 polévková lžíce olivového oleje snižuje cholesterolu přijatý ze dvou vajec.
- 4‑5 polévkových lžic olivového oleje denně výrazně zlepšuje krevní obraz pacientů se srdečním infarktem.
- 2/3 polévkové lžíce olivového oleje denně působí na snížení krevního tlaku.
Co olivový olej obsahuje?
- Antioxidanty – látky zabraňující usazování volných radikálů v těle člověka
- Vitamíny K, A, E, D – vitamíny této skupiny zvyšují průchodnost žil a cév, zároveň přispívají k regeneraci a prokrvování pokožky
- Aminokyseliny – podporují hubnutí a zároveň dodávají tělu potřebnou energii
- Sloučeninu oleocanthal – podle vědců utlumuje bolest a napomáhá hojení ran
- Nenasycené mastné kyseliny – snižují špatný cholesterol
Nevýhody používání olivového oleje
Nekvalitní olej: Hned na první problém můžete narazit v obchodě, kde se to nekvalitními oleji jen hemží. Proto se držte výše uvedeného a vyhněte se nápadně levným olejům z výlisků či pokrutin.
Důraz na místo skladování: Pokud nechcete, aby investované finance přišly vniveč, doma olej uskladněte na suché a tmavé místo.
Více druhů olivových olejů na teplou a studenou kuchyni: Pokud hodláte na olivovém oleji také smažit, pořiďte si ten s vyšším bodem zakouření (klasický olivový olej, nikoli extra panenský).
Extra tipy na domácí použití olivového oleje:
Kuchyně: Extra panenský olivový olej používejte do salátů, studených mís či k zakápnutí polévek nebo omáček. Klasický olivový olej pak využijete při pečení nebo smažení. Chcete-li experimentovat, připravte si speciální druhy olejů přidáním rozmanitých ingrediencí (bylinky, chilli, lanýže apod.).
Péče o ruce: Misku olivového oleje malinko zahřejte a ponořte do ní dlaně. Nechte působit zhruba půl hodiny, umyjte a osušte. Pokožka opět nabyde na své hebkosti a lesku.
Péče o vlasy: Do misky extra panenského olivového oleje vymačkejte jeden citron a naneste na mokré vlasy. Nechte působit zhruba půl hodiny a pak důkladně vymyjte. Olivový olej v kombinaci s citronem dodá vašim vlasům lesk a jedinečnou hebkost.
Péče o pleť: Drahá odličovadla můžete vyměnit za klasický olivový olej. Jeho účinky při odstraňování make-upu jsou vskutku perfektní. Vyrobit si můžete i dvoufázový odličovač a to smícháním jednoho dílu vody a čtvrt dílu oleje. Před odličováním tekutiny důkladně promíchejte.
Péče o řasy: Chcete mít hustší a zdravější řasy? Pak si každý večer před spaním kápněte trochu olivového oleje na prst a řasy jím jemně přetřete.
Hojení ran: Potýkáte-li se s hnisavou ránou, nevzhlednou jizvou či nepříjemným otlakem, pravidelně jej mazejte olivovým olejem, vždy ráno a večer.
Masáže: Olivový olej je též perfektní na masáž celého těla. Díky svým vlastnostem prokrvuje tělo a zbavuje jej napětí.
Pokud vás zajímá, jak se olivovníky vůbec dostaly do Evropy, přečtěte si první část našeho olivového speciálu.