Sacharidová dieta, to zní lákavě. Pokud ale máte pocit, že den začnete krupicovou kaší s kakaem, poobědváte ovocné knedlíky s cukrem, k večeři si vychutnáte croissant a doplníte to k svačině přeslazeným jogurtem nebo pudingem, jste na omylu. Sacharidová dieta je plná omezení a doporučení, co jíst a čemu se vyhnout. Jakou má ale šanci na dlouhodobý úspěch?
O čem je sacharidová dieta
Především o změně jídelníčku. Pravidla jsou celkem benevolentní a povolují mnoho potravin, při návratu k běžnému stravování v plné síle obvykle udeří jojo efekt. Rychlost úbytku váhy je ale hodně individuální a spousta z vás by mohla být zklamaná. K hubnutí by mělo dojít na základě vyřazení jednoduchých cukrů z jídelníčku, omezení tuků, zařazení složených sacharidů a většího množství bílkovin. Na druhou stranu vynechat z jídelníčku jednoduché sacharidy a přijímat ty složené můžeme považovat za dobrý krok ke zdravému životnímu stylu, který nás může provázet celým životem. Omezit příjem jednoduchých sacharidů 100% se nám nepovede a ani bychom se o to neměli snažit. Pozornost bychom měli zaměřit na výběr nejvhodnějších potravin, z nichž je budeme čerpat. Může jít například o ovoce.
Sacharidová dieta rozděluje potraviny na povolené a zakázané. Do kategorie povolených potravin patří ovesné vločky, špalda, jáhly, pohanka, ovoce a zelenina, brambory, luštěniny, celozrnné pečivo a celozrnná rýže. Tyto potraviny obsahují i jednoduché sacharidy, ale v menší míře a v přirozené podobě – není do nich přidáván cukr. Do pitného režimu je vhodná voda a bylinný čaj.
Zakázaná je bílá mouka, těstoviny z ní vyrobené, bílé pečivo, džusy a slazené nápoje, sycené nápoje, alkohol, sladkosti, chipsy a jiné pochutiny tohoto ražení, uzeniny a smažená jídla.
Během sacharidové diety byste se měli 2x týdně vždy minimálně 30 minut věnovat některé aerobní aktivitě – chůzi, běhu, plavání, jízdě na kole nebo podobným činnostem, při nichž konstantně zvýšíte svou tepovou frekvenci tak, aby se pohybovala ve vašem aerobním pásmu (to si jednoduše vypočítáte jako 220 – váš věk, z toho 65 a 75 %). Při těchto aktivitách tělo spaluje tuk a dochází k tomu, co zamýšlíte – k hubnutí. Jakmile však překročíte horní hranici aerobního pásma, organismus začne spalovat spíše cukry a hubnutí nebude tak efektivní, tělo se zaměří na posilování a tvarování svalové hmoty.
Výhody diety
Sacharidová dieta má několik pozitiv. Tím prvním může být samozřejmě rychlá redukce váhy. Druhým je relativně široké spektrum potravin, které neomrzí tak, jako kdybychom jedli třeba jen samotné bílkoviny. Dalším plusem je vedení dietářů k tomu, aby vynechávali z jídelníčku cukrovinky, slazené nápoje, bílé pečivo, smažená jídla a další.
Nevýhody diety
Sacharidová dieta rozhodně není bez chyb. Jakmile ji totiž ukončíme a vrátíme se k běžnému stravování, jojo efektu se vyhnout nedokážeme. Můžeme však pokračovat v tom, že nebudeme konzumovat potraviny, které byly během diety zakázané.
Nezapomínejte pít
Dostatek čisté vody a bylinných čajů usnadní tělu redukci tuku i vyprazdňování, které by při nedostatku tekutin mohlo být problematické. Denně byste měli vypít alespoň 2 litry tekutin, přičemž vyhnout byste se měli kromě slazených nápojů a alkoholu i kávě. I pitný režim je ale u každého jiný. Pokud nevypijete denně 2 litry, zoufat nemusíte. Pijte tak, jak je to pro vás přirozené.
Znáte sacharidové vlny?
Jednou z často zkoušených možností jak zhubnout je dodržování tzv. sacharidových vln. Při tomto způsobu stravování, který často volí sportovci a kulturisté, jde o střídání dnů, během nichž konzumujeme zvyšující se množství sacharidů (například 7 dní se den co den množství sacharidů ve stravě zvýší o 50 g), a dnů, během nichž jíme sacharidů minimum. Důležitá je při sacharidových vlnách konzumace bílkovin, které sytí a napomáhají tvorbě a udržování svalové hmoty, přičemž pravidelným pohybem podpoříme spalování tuků. O sacharidových vlnách se můžete dočíst více v článku Ketogenní dieta – v hlavní roli bílkoviny.
Sacharidová vlna na 6 dní
[sociallocker]
V praxi fungují sacharidové vlny tak, že sacharidy, které máme v ten který den zkonzumovat, navyšujeme o 50 g. Bílkoviny přitom spočítáme vzorcem 1,4 g x naše váha v kg. Může to tedy vypadat takto:
- pondělí – 50 g sacharidů
- úterý – 100 g sacharidů
- středa – 150 g sacharidů
- čtvrtek – 200 g sacharidů
- pátek – 250 g sacharidů
- sobota – 250 g sacharidů
- neděle – 50 g sacharidů
- pondělí – 50 g sacharidů
- úterý – 100 g sacharidů a tak dále
Jedna sacharidová vlna zde trvá 5 dní (ale existují i jiné variace), 6. den zachováme množství sacharidů z předešlého dne, během 7. dne se navracíme na původní příděl sacharidů, tedy na 50 g. Příjem bílkovin je stále stejný. Sacharidové vlny nám mohou pomoci zhubnout například během 12 týdnů, přičemž abychom se vyvarovali jojo efektu, vlny bychom měli od 9. týdne provádět sestupně, tedy snižovat množství sacharidů, které konzumujeme. Po skončení sacharidových vln bychom měli pro dokonalý úspěch přejít na zdravý styl stravování. O tom, jak se zdravě stravovat s běžnými potravinami a nepřibírat při tom, se můžete dočíst v našem článku Jedenáct pravidel pro dlouhodobý efekt zdravého hubnutí s běžnými potravinami. Vyžadovalo by opravdu železnou vůli dodržovat tato pravidla po zbytek života, mnohdy to samozřejmě nejde. Jakmile se však od sacharidových vln odvrátíte, můžete se „těšit“ na jojo efekt.
Sacharidy bychom si měli vybírat složené, nikoli ty jednoduché, jaké najdeme v cukrovinkách. Do jídelníčku patří především rýže, bílý jogurt, tvaroh, kuřecí maso a ryby, vejce, zelenina a další potraviny. Vytvořit jídelníček může být pro někoho i po dohledání nutričních hodnot jednotlivých potravin náročné, proto je někdy lepší obrátit se na odborníka, který jídelníček sestaví bezchybně a sacharidové vlny budou mít 100% efekt.
[/sociallocker]
Doporučení na závěr
Ve 100 % případů, kdy se lidé snaží zhubnout, je lepší, když si vyberou dietu, při níž sice budou hubnout pomaleji, zato však trvale. Takové diety, nebo snad spíše dlouhodobé styly stravování, se vyznačují pestrou škálou potravin, které se jí účastní, omezením toho, co opravdu není vhodné (cukrovinky, tučná jídla, slazené nápoje aj.), ale nikoli omezením toho, co tělo nutně potřebuje, ať už jde o sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny nebo minerály. Nejlepším způsobem, jak řešit nadváhu nebo obezitu, je dodržování pravidel zdravého životního stylu, který se skládá nejen z pestré a vyvážené stravy, ale také z pravidelného pohybu, který nás udržuje v kondici a pomáhá nám zbavovat se přebytečného tuku.
Mějte se rádi a dokažte si zájem o sebe samotné tím, že budete přemýšlet nad tím, co a kdy jíte, a tím, že se budete alespoň 2-3x týdně po dobu minimálně 45 minut hýbat!