Stává se to úplně každému. To rozpoložení, kdy člověk pociťuje naprostou nechuť do cvičení. V hlavě svádí vnitřní boj mezi tím, co si myslí, že by měl dělat a tím, proč to nejde. Takový pocit může být skutečnou únavou organismu, nebo jen pohodlností, kterou se snažíme sami sebe obhájit. Tak či tak, v tomto článku najdete 5 tipů, jak se přes tento stav přenést a dosáhnout svých cílů.
1. Dodejte tělu energii správným jídlem
Prvním způsobem, jak vybičovat organismus k nějaké aktivitě, je doplnění paliva. Stačí se zamyslet, jak jste se daný den stravovali a co jste jedli v posledních několika dnech. Pokud patříte do skupiny, jež se trápí redukční dietou a k tomu cvičí, je důvod nasnadě. Pravděpodobně jste organismus unavili sníženým kalorickým příjmem.
V takovém případě vám pomůže nárazové porušení přísných diet. Potřebujete v těle zvýšit hladinu glykogenu neboli krevního cukru. Pozor však na mýty. Žádný „den prase“. Žádné velké porce sladkostí, plný talíř jídla jako při nedělním obědě nebo litr sladké limonády. Velká nálož jednoduchého cukru by okamžitě vystřelila hladinu inzulinu v krvi a než byste došli do tělocvičny, byli byste unaveni více než předtím. Taková nakopávací svačinka by měla být tvořena částečně jednoduchými i složitějšími cukry a ideálně taky minerály.
Například banány pro obsah cukrů a draslíku. Meruňkami a švestkami kvůli obsahu železa, datle i banán pro dodání hořčíku. Celozrnné pečivo nebo obiloviny díky polysacharidům zase vyrovnají glykemickou odezvu těla a předejdeme tak brzkému pocitu hladu. Rozhodně není třeba se bát kvalitní hořké čokolády. Ta je v rozumném množství vynikajícím pomocníkem. Zapomenout nesmíme ani na dostatek vody. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že jsou mírně dehydrovaní a únava může být jeden z příznaků.
2. Dostaňte tělo do provozu lehkým cvičením
Pakliže tělo vyhlásilo stávku a my pociťujeme celkovou slabost a nechuť, můžeme ji zahnat lehkým cvičením. Tím může být jakákoliv lehká pohybová aktivita, která má jediný cíl. Rozproudit krevní oběh, prokrvit svaly, okysličit mozek a zahnat útlum svého biorytmu. Kromě nenáročnosti neplatí žádná omezení. Pokud vás nečeká vyložené silový trénink, v pohodlí domova si můžete udělat sérií dechových cvičení zakončených statickým strečinkem.
Jestliže vás čeká spíše silový či dynamický trénink, je vhodnější než strečink několik lehkých cviků s vlastní vahou typu kliky, dřepy, sed-lehy. Poté si dát krátkou studenou anebo alespoň vlažnou sprchu. Ta tělo skvěle nakopne. Jestliže nechcete nebo nemůžete cvičit doma, lze použít i jiné triky k rozproudění energie.
Zkuste při cestě do tělocvičny vystoupit o jednu nebo dvě zastávky dříve a zbytek cesty dojít pěšky. Jedete autem? Zaparkujte na vzdálenějším parkovišti a opět se dejte do pohybu po svých. I taková banalita jako pohyb na čerstvém vzduchu dělá divy.
3. Najděte ten správný impuls a motivaci
Není váš problém v unaveném těle, ale spíše v hlavě? Neměli jste dobrý den a jste zkrátka přepadlí? Zkuste si dát tu práci a zamyslete se. Existuje něco, co vám dodá potřebný psychologický kopanec? Něco co ve vás probudí odhodlané a cílevědomé Já? Pro mnoho lidí je to například hudba. Ta správná písnička, nebo klidně i úryvek z filmu. Pokud takového favorita již dobře znáte a stačí vám ho jen spustit, máte z poloviny vyhráno. Pokud tu svou ještě nemáte, není nic jednoduššího, než zapnout počítač či tablet, otevřít si notoricky známé youtube anebo facebook.
Zadáte klíčová slova, nejlépe název vašeho sportu či aktivity doplněné o slovíčko „motivace“ neboli anglicky „motivation“ a vyberete si některé z mnoha videí. Jakmile máte vybráno je čas na krok číslo dva. Nachystejte si věci, které potřebujete ke svému cvičení, sbalte si tašku a oblečte jako byste se chystali odejít. Pak se pohodlně usaďte na gauči nebo křesle a pusťte si do sluchátek svou skladbu, či video. Na nic jiného nemyslete. Jen se nechte naplnit atmosférou, kterou ve vás daná skladba nebo video vzbuzuje. Jakmile přehrávání skončí, využijte nabytého odhodlání a ihned se dejte k odchodu.
4. Natáhněte se pro pomocnou ruku
Nejste ten typ, co se dokáže sám donutit něco dělat, když zrovna nemá svůj den? Nestyďte se oslovit parťáka nebo parťačku. Dobrý sparing partner pozná, když nejste ve své kůži a povzbudí vás k lepšímu výkonu. Jeho samotná přítomnost je motivací k tomu, abyste alespoň dělali, že makáte, což je pořád o 100 % lepší, než nedělat nic a mít výčitky. Když už si jednou se sparing partnerem domluvíte místo a čas, nezbyde vám nic jiného, než na místo dorazit a tím překonáte svou krizi. Ono totiž přísloví „ve dvou se to lépe táhne“ má něco do sebe.
5. Když nic, tak intenzivní regenerace
Žádný z výše uvedených tipů vám nepomůže? Zkusili jste všechno anebo se cítíte opravdu tak mizerně, že to nemůžete ani vyzkoušet? Pravděpodobně jste přetrénovaní či přepracovaní. Možná to ještě nevíte, ale začíná se o vás pokoušet nějaká nemoc. Tak či tak, zbývá nám vyjmenovat poslední možnost. Nedílnou součástí jakéhokoliv tréninku a pravidelného cvičení je totiž odpočinek. Regenerace. Načerpání sil před novým cyklem.
Nejedná-li se tedy o pouhou lenost, ale skutečnou únavu, je vynechání jednoho pravidelného cvičení prospěšnější, než násilné nucení k dané aktivitě. Ta by totiž mohla skončit zraněním, nebo oslabením imunity a nemocí. Takový odpočinek však musí být zodpovědný. Základem úspěchu je nemít výčitky. Využijte volný čas k něčemu užitečnému a nejlépe i příjemnému. Udělejte něco, co již dlouho odkládáte a vlečete za sebou jako kotvu.
Pořádek v domácnosti, nebo četba odložené knihy. Nebuďte pasivní. Klidně věnujte volný čas přípravě nějaké chutné a výživné večeře. Zde nelze doporučit nic lepšího, než to, o čem vy sami víte, že vám udělá dobře na těle i na duši.