Že je cvičení finančně nákladné? Ale jděte! Kdo říká, že musíte hodiny dřít v posilovně pod dohledem zkušeného trenéra? Máte-li pro cvičení dobrou motivaci a zejména pak chuť, vystačíte si i minimálními pomůckami, které prakticky představují korunové podložky. Cvičit rozhodně nemusíte jen v předražených fit centrech, kde na vaše kroky dohlíží zlatem placený trenér. Nemusíte dokonce ani nakupovat drahé posilovací stroje či cvičební nářadí, které jste zahlédli v ranním teleshoppingu. Věřte, že stejnou službu vám prokáží i levné cvičební pomůcky, které pořídíte ve sportovních potřebách nebo obyčejném hračkářství. Nechte se inspirovat následujícím řádky a vytvořte si finančně dostupnou tělocvičnu přímo u vás doma! Máme pro vás hned 10 pomůcek, které vám prokáží velkou službu!.
1. Činky – jednoručky
Na internetu pořídíte půlkilovou jednoručku již od nevěřitelných 39 korun! V kamenných prodejnách bude tato cena pochopitelně o několik desítek korun vyšší. Jednoručky se hodí pro nejrůznější fitness a aerobic aktivity a samozřejmě též pro domácí cvičení. Jednoručky jsou perfektní na zahřátí těla před samotným cvičením a pro lepší prokrvení organismu. Vyberte si vhodnou váhu jednoruček a udělejte kolem 10 opakování. S jednoručkami můžete vleže rozpažovat, upažovat nebo vyzkoušet kladivový zdvih či francouzský tlak.
2. Podložka na cvičení
Gymnastickou podložku na cvičení pořídíte v e-shopech již za necelých 50 korun. Pokud ovšem hodláte podložku zatěžovat častým skládáním a rozkládáním, vyplatí se do této pomůcky zainvestovat nějakou tu korunu navíc. Máte-li doma plovoucí podlahy, linoleum nebo dlaždičky, poohlédněte se po podložce s pogumovaným povrchem, který zabraňuje protivnému klouzání. Na podložce se můžete nejen rozcvičovat, ale též cvičit jógu, aerobic či gymnastiku a skvěle poslouží také pro relaxaci.
3. Guma
A teď opravdu nemáme na mysli tu, přes kterou jsme jako malé holky skákaly. Guma na cvičení a posilování je další z minimálních pomůcek, které váš rozpočet rozhodně nikterak výrazně nezatíží. Na internetu se ceny posilovacích gum pohybují někde kolem 30 korun – což je v porovnání s permanentkou do fitka nebo hodinou s profesionálním fitness trenérem – opravdu zanedbatelná částka. Při nákupu gumy se ovšem zaměřte na její barvu. Obecně platí, že gumy tmavších barev jsou určeny zejména pro trénované jedince, gumy světlejší pak využijí začátečníci. S posilovací gumou můžete opět provádět celou řadu aerobních cviků, posilovat a zpevňovat stehna, prsa nebo dokonce záda. Stačí zabrouzdat na internetu či kanálu Youtube a objevíte mnoho zajímavých cviků.
4. Švihadlo
To nejobyčejnější švihadlo pořídíte na internetu za směšnou dvacetikorunu a prokáže vám stejnou službu jako švihadlo za dvě stovky. Jak ale s touto pomůckou cvičit? Pokud vás nebaví klasické přeskoky, které ovšem perfektně zpevňují pohybový aparát a zlepšují svalovou sílu, zkuste oblíbené „vajíčko“, běh na místě, dvojité přeskoky, skoky s překříženýma nohama, skoky na jedné noze nebo skákání pozadu. Kromě výše uvedeného trénujete s pomocí švihadla také svou motoriku, koordinaci a obratnost.
5. Hrazda
Co se týče pořízení hrazdy, zde musíme do peněženky sáhnout malinko hlouběji. Takovou menší samo vzpěrnou hrazdu pořídíte zhruba za 400 korun. Hrazdu je ovšem možno umístit do dveřních zárubní a posilovat či dokonce budovat svaly, o kterých jste doposud ani nevěděli. Ještě před tím, než na hrazdě začnete cvičit, několikrát vyzkoušejte její upevnění. On takový pád z uvolněné hrazdy člověku na náladě nepřidá. Jelikož je cvičení s hrazdou založené primárně na posilování nejrůznějších svalových skupin, začátky s ní nejsou zrovna nejlehčí. Pokud přítahy nezvládnete, začněte výdrží. Zatněte svaly a zkuste vydržet na hrazdě pokud možno co nejdéle.
6. Sporttester
Pokud jste se se sporttesterem doposud nesetkali, pak vám prozradíme, že se jedná o takové větší digitální hodinky, které zvládnou měřit puls, tepovou frekvenci a ty nejmodernější modely celou škálu dalších veličin či aktivit. Ten nejlevnější sporttester disponující pouze základními funkcemi (měření pulsu a tepu), pořídíte na internetu zhruba za 350 korun. Ty nejdražší vás vyjdou i na několik tisícovek. Ptáte se, proč je měření tepové frekvence při cviční tolik důležité? Tepovka je totiž takovým barometrem správného tréninku. Nejlépe pálíte tuky při 55-65 % své maximální tepové frekvence. A jak správnou tepovku odhalit? Vycházet budeme od maximální tepovky, která činí 220. O tohoto čísla odečtěte svůj věk a následně zjistěte, jak vysoká tepovka odpovídá 55 až 65 %. Pokud ovšem nechcete nic zdlouhavě počítat, stačí kouknout na displej sporttesteru a budete mít jasno!
7. Timer
Timer neboli časovač je další z praktických pomocníků, který vám prozradí, jak dlouho se již pohybové aktivitě věnujete, či kolik času zbývá k dokončení série apod. Nechcete-li slepě spoléhat pouze na hodinky, je timer ideální variantou. Navíc je tato praktická vychytávka ke stažení zcela zdarma! Timer si můžete stáhnout jak do PC, tak do chytrého telefonu. Například v Google Play naleznete aplikace s názvem Interval Timer 4 HIIT Training nebo Exercise Timer. Pokud ovšem zapátráte, objevíte velké množství podobných aplikací, které zvládnou mnohem více, než jen obyčejné měření času.
8. Gymnastický míč
Také gymnastický míč patří do škatulky „must have“. S touto parádní věcičkou si užijete nejen spoustu zábavy, ale také díky ní zpevníte svalstvo, střed těla, zlepšíte svou koordinaci a dokonce objevíte i hluboko uložené svaly, o kterých jste doposud neměli ani tušení. S míčem můžete různě posilovat, relaxovat na něm, a pokud ho při psaní na klávesnici použijete místo židle, vaše záda se vám pořádně odmění. I v tomto případě je ovšem potřeba zbavit se starých návyků a na míči sedět dle zásad správného držení těla. Gymnastický míč pořídíte zhruba za jednu stokorunu, při výběru si ovšem dejte záležet na jeho velikosti. Ideální volbou je míč, na kterém vaše nohy při sezení budou svírat v kolenou větší, než pravý úhel.
9. Medicinbal
Kdo by ho neznal? V hodinách tělocviku jsme se s ním setkali prakticky všichni bez rozdílu. Nic moc kreativního jsme s tímhle míčem ale nevymysleli. To můžete změnit tehdy, pořídíte-li si medicinbal pro domácí použití. Kvalitní medicinbal pořídíte od pětistovky nahoru. Využít jej můžete jako „činku obouručku“, můžete jej zvedat nad hlavu, házet jej obouruč od hrudi nebo do stran nebo medicinbal držet v rukou a vytáčet trup do stran. Cokoli dalšího si vymyslíte, určitě nebude na škodu.
10. Step
Stupínek, chcete-li step, pořídíte také od pětistovky nahoru. Použít ho můžete při jakékoli aerobní aktivitě nebo se vrhnout přímo do světa step aerobicu. Tato aktivita pomůže zformovat vaše tělo a zároveň do něj vyplaví hormony štěstí endorfiny. Stepper ovšem můžete využít též jako perfektní rehabilitační nebo relaxační pomůcku a skvělých výsledků dosáhnete též při posilování lýtek nebo břicha.