Rádi si pochutnáváte na rybě? Děláte dobře. Ryby obsahují zdraví prospěšné tuky a v našem jídelníčku by se měly objevit tak dvakrát týdně. Poradíme vám, jak na to, abyste rybu nejen správně vybrali, ale i upravili. Češi se v konzumaci ryb zrovna moc nepřetrhnou, průměrně spotřebují jen 5 kg ryb na osobu ročně, přitom celosvětový průměr je až 16 kg. Pojďte s námi zvýšit české skóre a pochutnejte si na rybě častěji.
Nepodceňte správný výběr
Základem je v každém případě kvalitní ryba. Z nekvalitní ryby dobrý pokrm nepřipravíte, i když byste se snažili sebevíce. Lépe uděláte, pokud si pořídíte rybu čerstvou, chlazenou. Kvalitní rybu poznáte tak, že není cítit rybinou, má pevné maso a v případě, že ji kupujete vcelku, tak má čisté a nezakalené oči, lesklou a napjatou kůži a růžové až načervenalé žábry. Jednoduchý test čerstvosti masa provedete píchnutím prstu do ryby. Prohlubeň by se u čerstvé ryby měla během chvilky zase vyrovnat. Určitě si všímejte popisků, některé ryby mohou vypadat jako chlazené a z popisku zjistíte, že se jedná o rybu rozmrazenou.
Pokud byste čerstvou rybu sháněli obtížně, musíte se spokojit s tou mraženou. Při výběru si dejte pozor na přidanou vodu, nemělo by jí být více než 5 % obsahu celkové hmotnosti výrobku. Do 5 % se jedná o takzvanou glazuru, tedy tenký ledový obal, který zabraňuje vysychání masa. V každém případě čtěte pořádně etiketu. Jakmile se na ní píše, že obsah ryby je 70 %, znamená to, že zbylých 30 % tvoří voda, kterou ryba při tepelném zpracování pustí, a ryba se tak místo pečení nebo restování spíše dusí.
Co s rybou v kuchyni
Jakmile máte vybranou kvalitní rybu, můžete se vrhnout na její přípravu. Mrazenou rybu je třeba dostat do rozmrazené podoby a tato procedura by se rozhodně neměla urychlovat. Rozmrazujte pozvolna, ideálně v chladicím boxu při teplotě 1–2 °C, případně při max. 4 °C v dostatečném čase. Rybu můžete rozmrazit také tím, že ji dáte do misky se studenou vodou, kde snadno povolí. Zapomeňte na polévání ryby horkou vodou a rozmrazování v mikrovlnné troubě.
Ryby se nedoporučuje smažit. Nejen, že byste spolu s rybou zkonzumovali i velké množství tuku, zároveň tím zaniká jemná chuť ryby. Jak je tedy správně připravit? Poklaďte filety na plech, který jste potřeli řepkovým nebo olivovým olejem. Jemně rybu osolte, přidejte koření nebo bylinky a rybu můžete začít péct nebo grilovat. Chcete si připravit něco opravdu vynikajícího a přitom jednoduchého? Vyzkoušejte následující recept.
Grilovaný halibut na pomerančích
[sociallocker]Co budete potřebovat:
filet z halibuta 100 g
jarní cibulka 25 g
olivový olej 5 g
šťáva z půlky pomeranče
šťáva z půlky limetky
med
čerstvá máta 2 snítky
sůl
čerstvě namletý pepř
Postup:
Připravte si marinádu. Smíchejte olivový olej, šťávu z pomeranče i limetky, lžičku medu, nasekanou mátu, sůl a pepř.
Filety obalte v marinádě a nechejte je alespoň půl hodiny odležet, poté je dejte na rozpálený gril. Rybu grilujte asi pět minut z každé strany a během grilování potírejte marinádou.
Hotový grilovaný filet naaranžujte na talíř, ozdobte ho dílky pomeranče a nakrájenou jarní cibulkou. Podávat můžete s celozrnným chlebem.[/sociallocker]
Dobrou chuť!
Ryby jsou nejen velmi chutné, ale taky zdraví prospěšné. Zařaďte je do svého jídelníčku a pochutnejte si na nich dvakrát do týdne. Hned máte vymyšlenou zdravou a rychlou večeři.