Při výrobě mléka dochází ke vzniku vedlejšího produktu. Jde o žlutozelenou tekutinu nebo chceme-li mléčné sérum, které je žádané a lidmi hojně užívané jako součást stravy nebo jako uklidňující látka pro citlivou pleť. Řeč je o syrovátce.
O vzniku syrovátky
Ačkoli pojem syrovátka už slyšel snad každý, málokdo ví, jak syrovátka vlastně vzniká. A přitom je to velmi prosté. Při srážení mléka vzniká tuhá látka, kasein, kterou můžeme považovat za tvaroh. Zároveň dochází ke vzniku tekuté látky, mléčného séra, což je právě syrovátka. Dříve byla likvidována jako odpad, ale protože byla její likvidace ekologicky náročná, lidstvo začalo přemýšlet, jak by ji mohlo dále využít. A poněvadž je syrovátka vedlejším produktem výroby tvarohu a sýra, vznikala, vzniká a vznikat bude. Jak to lidé vyřešili?
Proč konzumovat syrovátku a kdo by se jí měl vyhnout
Nakonec se přišlo na to, že syrovátka je bohatá na vitamíny skupiny B, dále na vitamín H, C a E, na minerální látky, například hořčík, vápník nebo zinek. Zapomenout nesmíme na to, že podstatnou součástí syrovátky jsou snadno stravitelné a kvalitní bílkoviny a také laktóza – mléčný cukr. Ačkoli když se bavíme o laktóze, hovoříme o sacharidech, nicméně jde o sacharidy, které nevyvolávají návyk na sladké a usnadňují proces trávení. Bohužel tím, že syrovátka obsahuje laktózu, se logicky zužuje skupina možných konzumentů – lidé na laktózu alergičtí mohou na syrovátku ihned zapomenout. Stejně tak by syrovátku neměly konzumovat děti mladší 3 let, a to z důvodu vysokého obsahu bílkovin.
Hubnete? Konzumujte syrovátku pravidelně!
Syrovátka je nízkokalorická, ale zároveň nás dokáže skvěle a na dlouho zasytit. Její další výhodou je to, že podporuje vstřebávání tuků. Není však nutné, ba dokonce ani žádoucí konzumovat syrovátku nárazově ve velkém, spíše je vhodné zařadit ji v menším množství do běžného jídelníčku a chápat ji jako součást zdravé a vyvážené stravy.
Kromě hubnutí se konzumace syrovátky doporučuje také při posilování a systematickém tvarování svalové hmoty, při stresu, protože látky obsažené v syrovátce mají schopnost měnit se v serotonin, tzv. hormon dobré nálady, dále je vhodné brát syrovátku jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění, jelikož látky v syrovátce jsou schopny regulovat krevní tlak a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Konzumací syrovátky nic nezkazí ani lidé bojující s rakovinou nebo starší osoby, které se obecně často potýkají s nedostatkem bílkovin ve stravě.
Syrovátka jako balzám na pleť
Kromě konzumace se syrovátka hodí i k ošetřování citlivé pleti. Dokáže regulovat pH pleti, zjemňuje ji a účinně bojuje proti lupénce, akné a ekzému. Pokud některým z těchto problémů trpíte, není nic lepšího, než si syrovátku čas od času přidat do koupele nebo si ji namíchat s vodou a na pokožku ji namazat jako masku.
Kde syrovátku brát?
Syrovátka se dá snadno sehnat v sušené podobě v lékárně i v některých marketech. Tento prášek se v určeném poměru rozpustí ve vodě a směs se vypije. Čerpat ji však můžeme z tvarohu nebo bílého jogurtu a z jiných produktů, do nichž je pro svou oblíbenost přidávána.
Vyzkoušejte syrovátku, ať už ji budete konzumovat, nebo používat jako balzám na pokožku. Za zkoušku to rozhodně stojí. Pokud chcete díky syrovátce efektivně hubnout, nezapomeňte ji užívat pravidelně, nikoli nárazově, a samozřejmě jen jako doplněk vyváženého jídelníčku a pravidelné fyzické aktivity. Pokud máte zkušenosti se syrovátkou, podělte se o ně s námi i ostatními čtenáři v komentáři nebo v našem fóru!