Místo připravené svačiny v dnešní době dostávají děti spíše peníze, aby si ve školním bufetu koupily, na co budou mít chuť. Místo tmavého pečiva s tvarohovou pomazánkou a jablka si tak často pochutnají na bagetě, chipsech nebo sladkých tyčinkách z automatu. Rodiče nad stravou svých dětí ztrácejí kvůli nedostatku času nebo lenosti kontrolu po velkou část dne. Připravit zdravou svačinu přitom není nikterak složité, ani časově a finančně nákladné. Jak svačiny dnešních školáků vypadají, co je na nich špatně a jak by vypadat měly? Na to jsme se zaměřili v tomto článku.
Rodiče by měli jít příkladem
Od rodičů se děti naučí mnoho věcí. Jak o sebe pečovat, jak se chovat, jak sportovat a teoreticky i to, jak se stravovat. Pokud však rodiče vtloukají svým ratolestem do hlavy, že zelenina je zdravá, ale dítě ji na talíři nevidí, jak je rok dlouhý, případně od rodičů slyší, že není dobré jíst příliš mnoho čokolády, a přitom si maminka s tatínkem každé odpoledne tabulku dopřejí, takovou informaci logicky druhým uchem vypustí a na truc si za další kapesné naplní kapsy čokoládovými bonbóny.
Je to rodič, kdo může ovlivnit stravovací návyky dítěte. Ať už tím, že ho o stravě teoreticky poučí, nebo tím, že mu bude prakticky zdravou stravu servírovat. Pokud jsou děti zdravé a neustále v pohybu, energii v podobě sladkostí si samozřejmě zaslouží. Nemělo by však jít o čokoládové tyčinky a podobné sladkosti, ale například o pudink nebo ovocný pohár.
Záleží také na dítěti, jak se ke zdravé stravě postaví. Jestli zaujme vzdorovitý postoj a rodiče mu ještě dají kapesné, mohou si být jisti, že je neutratí za lístek na kolotoč, ale za zmrzlinu a chipsy. Ve školním prostředí je situace o to složitější, že se dítě může cítit být vyřazeno, pokud ve škole panuje atmosféra, že jedině ten, kdo si kupuje místo housky se sýrem chipsy k svačině, může být in. Dítě se samozřejmě nechce samo vyřadit z kolektivu. Opět je třeba dodat, že záleží na rodičích, jak se k této problematice postaví. Mnohdy stačí jen vysvětlit, že ten, kdo si dá místo jablka čokoládu, bude trpět nadváhou a bude nemocný.
Když svačina z domova, tak pečivo se sýrem
Albert, obchodní značka supermarketů a hypermarketů, se docela nedávno pustil do vlastního výzkumu, aby zjistil, jak vypadají svačiny, které si děti nosí z domova. A dozvěděl se následující:
- 66,5 % svačin českých školáků se skládá z pečiva a sýra
- 52, 3 % českých školáků denně dostane k svačině do školy čerstvé ovoce nebo zeleninu
- méně než 30 % školáků dostane k svačině ovoce či zeleninu 3-4x týdně
- 7 % dětí školního věku nedostává ovoce a zeleninu k svačině vůbec, nebo jen sporadicky
- asi 16 % dětí dostává každý den k svačině mléčný výrobek
- 60 % dětí má k svačině mléčný výrobek občas
- 13 % dětí má k svačině mléčný výrobek výjimečně nebo vůbec
Podle výzkumu rodiče v 50,1 % případů dbají spíše na to, aby dítěti svačina chutnala, než na to, zda má vhodné složené a správnou výživovou hodnotu. Největšími nešvary jsou tak podle tohoto výzkumu nadbytečný příjem nasycených mastných kyselin a jednoduchých sacharidů, naopak dítě nedostává potřebné množství vlákniny a vápníku. Podle dietoložky Karolíny Hlavaté je k dopolední svačině ideální mléčný výrobek a ovoce, k odpolední svačině kousek pečiva s rostlinným tukem, šunkou nebo sýrem, se zeleninou a ne příliš kalorickou dobrůtkou. (zdroj: http://goo.gl/Okd2hb)
Svačina z domova je stále tou lepší alternativou
Ještě horší variantou než nevyvážená svačina z domova, je svačina, kterou školák koupí bez rozmyslu podle aktuální chuti ve školním bufetu nebo v automatu. Platí to tím více, čím je dítě starší. Zatímco dětem na prvním stupni obvykle svačinu připravují rodiče nebo jim ji po cestě do školy sami koupí, aby měli přehled o tom, co přes den jedí, na druhém stupni už kontrolu pomalu ztrácejí.
Bohužel to neznamená, že by děti na prvním stupni jedly stoprocentně zdravě. Rodiče jim podle průzkumů přibalují sladkosti a sladké cereálie nebo sladké limonády k pití, čímž způsobí rozkolísanost hladiny cukru v krvi dítěte. Ta může vést k hyperaktivitě a agresivnímu chování.
Angažuje se i ministerstvo zemědělství
Na podzim roku 2012 odstartoval projekt s názvem Zdravá svačina pro školáky, který si za cíl klade podporu změny stravovacích návyků školáků směrem ke zdravé stravě. Projekt probíhá pod záštitou ministerstva zemědělství a s citem vysvětluje, inspiruje a radí rodičům, jak přimět děti, aby se stravovaly zdravě.
Jak by měla vypadat svačina? Inspirujte se našimi 2 tipy
Svačina by měla tvořit asi 10 % z celkového denního energetického příjmu dítěte a samozřejmě by s ostatními denními jídly měla tvořit pestrou a zdravou stravu.
Tip na svačinu pro žáka 1. stupně – napařená jablíčka
Vynikajícím způsobem, jak dětem zpříjemnit konzumaci ovoce, je jejich napařování. Vhodná jsou k tomu jablka nebo hrušky. Jablka stačí omýt a nakrájet na měsíčky. Potom je zbavíme jádřinců a dáme na pařáček. Podle tvrdosti jablka napařujeme 10-15 minut. Jablka nezbavujeme slupek, bez nich by nedržela moc pohromadě. Ovoce ani nesladíme, napařováním zesládne dost. Můžeme ho však pro obměnu někdy posypat skořicí. Tato sladká svačinka je ideální zejména pro období, kdy nemáme sezónní čerstvé ovoce.
Tip na svačinu pro žáka 2. stupně – knäckebrot s ředkvičkovou pomazánkou
Při konzumaci této pomazánky nebude váš potomek věřit, že je i zdravá, když je tak dobrá. Do měkkého tvarohu ve vaničce zamícháme stroužek rozmačkaného česneku, 6 pokrájených ředkviček a jarní cibulku nebo pažitku. Pomazánka je vynikající, když se podává s knäckebrotem. Do krabičky k ní můžeme přidat ještě na plátky nakrájenou mrkev.
Učte děti stravovat se zdravě a jděte jim příkladem
Přesvědčit děti, že jim mnohem více prospěje konzumace ovoce a zeleniny než sladkostí a slaných pochutin, může být někdy nadlidský výkon. Nikdy bychom ale o to neměli přestávat usilovat, jde přece o jejich zdraví a kvalitní život. Pokud jste rodič, buďte svým dětem příkladem a sami dodržujte zásady zdravého stravování. Prázdné řeči vypustí dítko druhým uchem zase ven, nic si z něj nevezme, ba dokonce ho ještě může bojkotovat, protože si pomyslí, že „maminka káže ovoce, ale jí čokoládu“.
Jedním ze způsobů, jak mít kontrolu nad tím, co dítě jí ve škole, je připravovat mu zdravé svačiny, které ho zasytí a zároveň mu budou chutnat. Můžete se inspirovat našimi 2 tipy na skvělou svačinku pro děti na 1. i 2. stupni nebo si najít jiné – na internetu nebudete jediní, kdo bude po takových nápadech pátrat. V neposlední řadě si o stravování dětí můžete přijít podiskutovat na naše fórum, kde se přesvědčíte o tom, že správná strava je u dětí opravdu důležitá, není radno ji podceňovat a nejste sami, kdo ji řeší.
Projevujte svým dětem lásku i tak, že jim budete do školy chystat svačiny, které pro ně budou výživově hodnotné, budou jim chutnat a ostatní jim je budou ještě závidět!