V předchozím dílu našeho „olejového speciálu“ jsme se podívali na 7 známých, ale i těch méně používaných olejů, s nimiž můžeme přijít v kuchyni do styku. Dnes se podíváme na další druhy, které si taktéž zaslouží naši pozornost. Následně je již pouze na vás, zda si vystačíte s původní „olejovou výbavou“ nebo ji doplníte o další druhy, s nimiž vás dnes seznámíme.
Konopný olej – (ne)mastný olej
Charakteristika: Také tento olej má světle nazelenalou barvu. Když k němu přičichnete, ucítíte typickou konopnou vůni. Pokud se odhodláte ochutnat, překvapí vás příjemná oříšková chuť. Na rozdíl od výše uvedených olejů není ten konopný tolik mastný, proto je ceněn zejména ve studené kuchyni.
Stupeň zakouření:165 stupňů
Vliv konopného oleje na naše zdraví: Konopný olej v sobě ukrývá značné procento aminokyselin a proteinů. Kromě toho obsahuje též vysoce ceněné omega 6 a omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které si naše tělo neumí samo vyrobit. Konopný olej přispívá k minimalizaci zánětů v organismu, působí preventivně proti srdečním onemocněním, proti depresím a poruchám paměti a také údajně snižuje hyperaktivitu dětí.
Použití: Protože olej disponuje nízkým stupněm zakouření, je zvláště vhodný do studených salátů či polévek. Přidávat jej můžete také do dressingů, pomazánek nebo marinád.
Kukuřičný olej – olej (nejen) pro pány
Charakteristika: Tento olej vyniká svou sytou žlutou barvou, ale je téměř bez chuti a nějaké výraznější vůně. Pořídit jej můžeme v jeho rafinované i nerafinované podobě (nerafinovaný má vyšší stupeň zakouření).
Stupeň zakouření: 230 stupňů
Vliv kukuřičného oleje na naše zdraví: Kukuřičný olej obsahuje železo, lutein, hořčík, vápník, zinek a mangan a díky tomu posiluje imunitní systém, snižuje tak i hladinu cholesterolu a pánům dokonce může pomoci s intimními problémy. Ve větším množství funguje jako projímadlo. Kromě toho má též regenerační a hojivé účinky a často se s ním můžete setkat také v kosmetice nebo farmaceutii.
Použití: Díky vysokému stupni zakouření je možno olej použít ke grilování, smažení, ale i další tepelné úpravě. Olej můžete přidat do polévek či omáček a skvěle se hodí také do dressingů nebo marinád. Pokud chcete olej přidat do již hotového pokrmu, doporučujeme jej nechat chvíli vychladnout.
Lanýžový olej – exkluzivní kuchyňský společník
Charakteristika: Velmi aromatický olej typické lanýžové chuti patří k opravdovým skvostům každé kuchyně. Pořídit jej můžete buďto v čiré nebo tmavé variantě. Půllitrová lahvička vás může vyjít třeba i na několik tisícovek. Jelikož však stačí olej dávkovat po kapkách, při vhodném uchovávání vám vydrží několik dlouhých měsíců.
Stupeň zakouření: velmi nízký
Vliv lanýžového oleje na naše zdraví: Lanýže v sobě údajně uchovávají tu nejčistší energii stromů a všechny důležité látky. Proto mají na náš organismus takřka zázračné účinky. I zde je ovšem potřeba vybírat pouze originální a velmi kvalitní produkty, nikoli náhražky nebo namíchané oleje s minimem lanýžů.
Použití: Lanýžový olej se primárně používá pouze ve studené kuchyni. Ohřevem se okamžitě veškeré cenné látky ničí. Olej je velmi vhodný k ochucení studených salátů, sýrových variací, tatarských bifteků nebo nejrůznějších studených předkrmů.
Lískový olej – zázrak ukrytý v jediném oříšku
Charakteristika: Také tento olej se vyznačuje sytou zlatavou barvou, na rozdíl od ostatních vás zde však může překvapit jeho silně aromatická pražená oříšková chuť a vůně. Pokud s lískovým olejem teprve experimentujete, nenechte se touto jeho unikátní vlastností odradit. Pro dochucení pokrmů či podtržení jejich chuti stačí pouze pár kapek či jedna čajová lžička.
Stupeň zakouření: 221 stupňů
Vliv lískového oleje na naše zdraví: Olej z lískových oříšků obsahuje bohatou zásobu nejrůznějších vitamínů a minerálů, stejně jako značný obsah nenasycených mastných kyselin. Z těch nejvýznamnějších můžeme jmenovat omega-3, omega-6 a omega-9, které sehrávají v našem těle nezastupitelnou úlohu. Olej posiluje kosti, zuby i vlasy a nehty. Velmi vhodný je pro osoby, které jsou ohroženy kardiovaskulárními onemocněními. Lískový olej snižuje hladinu cholesterolu, ale i vysoký krevní tlak. Kromě toho výrazně napomáhá při léčbě křečových žil a kožních zánětů. Kromě jiného chrání naši pokožku před slunečními paprsky a dokonce může eliminovat vznik žaludečních či ledvinových kamenů.
Použití: Olej se perfektně hodí do salátů, zálivek, omáček, velmi vhodný je k pečivu, bílému masu, tučným rybám, bramborovým kaším a vařené či grilované zelenině.
Lněný olej – aromatický společník
Charakteristika: Také tento olej poznáte hned na „první dobrou“. Barva vám příliš nenapoví, zato jeho „vůně“ ano! Charakteristický pach asi v nikom libou chuť nevyvolá, pokud však překonáte prvotní odpor, uděláte jen a jen dobře.
Stupeň zakouření: 107 stupňů
Vliv lněného oleje na naše zdraví: Také tento olej obsahuje pořádnou zásobu důležitých esenciálních mastných kyselin, které si naše tělo samo nedokáže vyrobit. V našem těle tyto esenciální mastné kyseliny fungují v celém těle jako ochrana buněčné membrány. Přídavek lněného oleje do pokrmů může do značné míry vyrovnávat nepříznivé působení živočišných tuků s obsahem cholesterolu. Vždy je ovšem potřeba vybírat pouze kvalitní lněný olej a jeho konzumaci pravidelně zařazovat.
Použití: Díky nízkému stupni zakouření je doporučeno olej používat výlučně ve studené kuchyni. Ideální volbou jsou studené letní saláty nebo obložené mísy, které je vhodné lněným olejem lehce zakápnout.
Makadamový olej – ochutnejte luxus
Charakteristika: Makadamový olej patří k těm nejluxusnějším olejům, na které můžeme natrefit. Jelikož se získává z makadamových ořech, kteří patří k nejdražším ořechům na světovém trhu, jeho cena je pochopitelně dosti vysoká. Barevné spektrum oleje se pohybuje od světle žluté, přes tmavší žlutou až světle hnědou. Máslová chuť oleje je velmi příjemná, nasládlá a nepřebíjí chutě jiných potravin. Aroma není nikterak výrazné.
Stupeň zakouření: 199 stupňů
Vliv makadamového oleje na naše zdraví: Makadamový olej má výrazné antibakteriální účinky. Detoxikuje organismus zevnitř a velmi příznivě působ na peristaltiku střev i naši nervovou soustavu. Kromě toho též snižuje riziko srdečního infarktu i výskytu krevních sraženin. Olej zpevňuje naše kosti, nehty i zuby a jeho pozitivních účinků můžeme využívat též při hojení ran nebo po dlouhém pobytu na sluníčku.
Použití: Olej z makadamových oříšků můžeme přidávat k salátům, dressingům, ale i letním polévkám. Zakápnout jím můžeme také sýry nebo grilovanou zeleninu a skvěle se hodí také k rybám nebo bílému masu.
Olej z vlašských ořechů – ideální pro studenou kuchyni
Charakteristika: Olej je žluto-hnědé bary a disponuje velmi příjemnou a lehkou oříškovou chutí.
Stupeň zakouření: 160 stupňů
Vliv ořechového oleje na naše zdraví: Ořechový olej je plný vitamínů B, C, E, F, nenasycených mastných kyselin, železa, manganu a jódu. Velmi příznivě působí na nervovou soustavu, stejně jako pomáhá zlepšovat paměť. Kromě toho též posiluje imunitu a velmi příznivě působí na slinivku a zažívání. Ořechový olej snižuje hladinu cholesterolu a údajně též chrání před různými druhy rakoviny.
Použití: Olej při zahřátí na vyšší teplotu ztrácí cenné vitamíny a důležité látky, proto je vhodné používat jej zejména ve studené kuchyni. Díky své jemné oříškové chuti se perfektně hodí zejména do salátů, dezertů nebo jím můžete zakápnout obloženou mísu či sýrový talíř. Ořechový olej je velmi vhodný pro finální úpravu pokrmů, protože perfektně podtrhne jejich výslednou chuť. Skvěle se snoubí též s drůbežím masem.