Zajímáte se o to, co obsahuje potravina, kterou vkládáte do nákupního košíku, nebo se řídíte instinktem a momentální chutí? Víte, co bývá na obalech výrobků uvedeno a na co bychom si měli dát pozor, zvláště chceme-li si dopřát kvalitní potraviny, případně když hubneme? Podívejte se, co u jednotlivých druhů produktů hraje roli a co bychom ze svého jídelníčku měli raději vypustit.
Spousta lidí nakupuje a konzumuje nezdravé potraviny, a přitom žije v domnění, že se vlastně stravuje zdravě. Takovým případem může být třeba zapékané (a hojně doslazované) müsli nebo cereálie propagované jako symbol té nejlepší snídaně, zejména pro děti. Někdy je opravdu oříšek vyznat se všech údajích na etiketách. Obyčejnému smrtelníkovi však postačí i několik málo pravidel, podle kterých si může z regálů vybírat správně.
Výrobci chtějí nabízet líbivé výrobky
Výrobci se nesnaží jen o to, aby byly jejich výrobky vizuálně přitažlivé, ale byly i na pohled prospěšnější, než jaké jsou. Na etiketách vždy najdeme údaje o celkové energii, množství sacharidů, bílkovin a tuků v produktu, liší se však gramáž. Ta je někdy uvedena na celý výrobek, někdy na 100 g a jindy třeba na porci o 30 g. Pokud tedy získáte dojem, že to, co držíte v ruce, vaší siluetě neuškodí, můžete se mýlit, pokud si nedáte pozor na uvedenou gramáž.
Kromě sacharidů, bílkovin, tuků a celkové energie bývá na obalech někdy uvedena ještě informace o obsahu vlákniny, soli (v podobě sodíku), vitamínů a minerálních látek. Nezanedbatelný je také někdy uváděný obsah trans-mastných kyselin a nasycených mastných tuků.
Jednotlivé kategorie – co z nich zjistíme?
Energetická hodnota
- určuje, kolik energie získáme strávením dané potraviny
- udává se v kilojoulech (kJ) nebo kilokaloriích (kcal)
- pokud hubneme, měla by se energetická hodnota přijatá v jednom dni rovnat množství energii, kterou jsme v tento den vydali (u mužů jde obvykle o 10 000 kJ, u žen o 8 000 kJ, je to však velmi individuální a záleží na denní aktivitě jedince)
Sacharidy
- rychlý zdroj energie
- nezpracované sacharidy se mění v tuky a vytváří tukovou zásobu těla
- měly by tvořit asi 55 % denního energetického příjmu
- na obalech vídáme i údaj o cukrech – jednoduchých sacharidech, které rychle dodávají energii, ale brzy po nich máme hlad
Pozor! 55 % denního energetického příjmu by měly ideálně tvořit složené sacharidy (najdeme je v bramborách, těstovinách, rýži, luštěninách, pečivu), nikoli jednoduché sacharidy (cukrovinky, ovoce).
Bílkoviny
- základní stavební prvky tkání
- měly by tvořit asi 30 % denního energetického příjmu
Tuky
- tuky jsou v těle do jisté míry žádoucí, a to i v situaci, kdy hubneme
- pomáhají při vstřebávání vitamínů a při tvorbě hormonů
- měly by tvořit asi 10-15 % denního energetického příjmu
Sůl opředená nejedním tajemstvím
V posledních letech se velmi diskutuje o nadužívání soli. U potravin musí být množství soli v současnosti uvedené. U zdravého člověka by neměl denní příjem soli přesáhnout 5-6 g. Do 5 g denně by se měli držet hlavně osoby trpící vysokým tlakem. Ještě opatrněji by s ní měli nakládat ti, kteří se potýkají s onemocněním ledvin.
Potraviny lze jednoduše rozdělit podle výskytu soli do 4 kategorií:
- Potraviny s velmi nízkým obsahem sodíku – do 4 g sodíku na 1 kg potraviny
(ovoce, zelenina, cukrovinky, vybrané mléčné výrobky)
- Potraviny s nízkým obsahem sodíku – 4-1,2 g sodíku na 1 kg potraviny
(ryby, drůbež, jiné čerstvé maso, některé mléčné výrobky)
- Potraviny s vysokým obsahem sodíku – 1,2-4 g na 1 kg potraviny
(některé druhy pečiva, nakládaná zelenina)
- Potraviny s velmi vysokým obsahem sodíku – více než 4 g sodíku na 1 kg potraviny
(uzeniny, instantní polévky, tvrdé sýry, slané pochutiny)
Na co bychom měli dávat pozor, když hubneme
Pokud se snažíme shodit nějaké to kilo, rozhodně bychom se měli vyhýbat potravinám s přidanými cukry a na odpoledne bychom si měli vybírat ty výrobky, které obsahují vyšší podíl bílkovin než sacharidů. Přidané cukry, tedy ty, které se nevyskytují v produktu přirozeně, poznáme tak, že jsou na etiketě uvedeny mezi prvními položkami.
Jestliže se obecně snažíme jíst zdravě, dávejme si pozor na skrytého nepřítele – palmový tuk. Tento tuk je tak levný, že se nezřídka používá jako náhražka kvalitních tuků. Palmový olej najdeme například v nugetách, čokoládových pomazánkách nebo v méně kvalitním arašídovém másle, ale i v řadě jiných produktů. Vybírejme si proto ty produkty, v nichž není.
Zaostřeno na druhy potravin
Lidé často nemají tušení, podle čeho by si měli vybírat konkrétní druhy potravin, například uzeniny, sýry nebo mléčné výrobky. Držet se můžete těchto zásad:
Sýry
U sýrů nás může mást množství tuku v sušině (pokud bychom produkt vysušili, byl by v něm tento podíl tuku). Zlatým středem je sýr v 30 % tuku v sušině, ale sáhnout můžeme bez obav i po tučnějším, například s 40 % tuku, i když bychom ho neměli konzumovat každý den. Je však lepší dopřát si takový poctivější sýr než denně jíst 10%, odtučněné a light sýry, které už svou chutí moc sýry nepřipomínají.
Uzeniny
U uzenin je rada docela jednoduchá – vybírejte ty s nejvyšším obsahem masa, ideálně s obsahem vyšším než 90 %. Tyto uzeniny jsou oproti těm méně kvalitním dražší, ale rozhodně zde nejsou na místě výčitky kvůli ceně.
V nekvalitních uzeninách či salátech typu „vlašák“, najdeme tzv. výrobní salám. Jde o druh měkkého salámu, kterému je lepší vyhnout se obloukem. Jde o méně kvalitní a levný výrobek, kterým se dá nahrazovat dražší maso. Skládá se ze strojově odděleného masa, pitné vody, kůží, sádla, sójových náhražek, zahušťovadel, barviv, zvýrazňovačů chuti a dalších přidaných látek. Zkrátka nic dobrého. Už věříte?
Mléčné výrobky
Regály v marketech jsou dnes plné mléčných výrobků, a tak není divu, že člověk neví, co si z toho množství vybrat a podle čeho. Rozhodně bychom se neměli příliš zaměřovat na odtučněné mléčné výrobky nebo výrobky s lákavě nízkým obsahem tuku – ten v nich často bývá nahrazen škroby. Zaměřte se příště také na produkty s kratší dobou trvanlivosti. Čím je tato doba kratší, tím výrobek absolvoval náročnější potravinářské zpracování a má v sobě méně přidaných látek, například konzervantů.
Pozor! Pokud hubnete a milujete jogurty, odpusťte si ty smetanové. Bohužel je v nich příliš mnoho živočišného tuku, jehož součástí jsou nasycené mastné kyseliny.
Čokolády
Kdo by neměl rád chuť čokolády? A proč bychom si ji jednou za čas nemohli dopřát? Můžeme, pokud víme, jak si kvalitní čokoládu vybrat. Zaměřte se podíl kakaa vyšší než 80 % a nemyslete na oblíbenější mléčnou čokoládu, jejíž podstatou mnohdy není ani tak čokoláda, jako tuk. V kvalitní čokoládě by neměla chybět kakaová sušina, třtinový cukr, vanilka a kakaové máslo, které je drahé a je často nahrazováno ztuženým, palmojádrovým nebo kokosovým tukem. Pozor si dávejte i na „éčka“ a to, z čeho se skládají nejrůznější náplně (často se například používá vanilin místo vanilky).
Příští nákup bude lepší
Věříme, že jste se právě dozvěděli alespoň několik zásadních faktů, o nichž jste neměli ani tušení. Zaměřte se při příštím nákupu více na kvalitu potravin podle našich rad a nebojte se dopřát si výrobek, který obsahuje několik základních poctivých složek, místo výrobku, jehož složení se táhne přes půl obalu a jedná se o nejrůznější náhražky. Ignorujte výrobky s přidanými cukry (cukry, které na etiketě zaujímají jedno z prvních míst) a s palmovým tukem.
Příští nákup bude lepší. Teď už víte, jak na to!