Pohanka je potravinou používanou už od dob našich praprababiček. Jakékoliv maso, zelenina, ryby či mléčné výrobky mohly být doplněny právě pohankou. Jelikož se jedná o rostlinu hojně rostoucí v našich končinách, není její sehnání příliš náročně a ani cena nijak zvláště vysoká. Každý si tedy může dopřát pohankové hody na všechny způsoby.
Pohanka má až 15 různých druhů
Pohanka je obilninou, která původem pochází ze střední Asie. Se stále častějšími obchodními cestami se dostala až k nám, kde se jí mimořádně daří. Její cesty mířily i do Japonska nebo do Severní Ameriky, kde je taktéž poměrně oblíbenou, zejména pak pro přípravu zdravých a velice chutných pokrmů. U nás v České republice, se pěstuje už přes devět století a tak není divu, že jsme si právě tady vyšlechtili na 15 nejrůznějších druhů a odrůd. V 16. století dokonce dominovala pomyslným potravinovým žebříčkům, kde dlouho zaujímala první místo. Není se ale ani čemu divit! Je výborná, zdravá a plná důležitých látek. Pokud bychom se posunuli v čase dál, a to až do současnosti, zjistili bychom, že její největší obliba je mezi vegetariány, makrobiotiky, alergiky a celiaky. Proč? To se dozvíte o pár řádků níže.
Pohanka a její zázračné vlastnosti
Pohanka neobsahuje žádný lepek. Může si ji tedy dopřát jak celiak, tak i alergik, kterému právě jídlo s obsahem lepku nedělá dobře. Pohanka je nezbytnou součástí také zdravých jídelníčků, takže ani pro sportovce či dietáře není novým pojmem. Její energetická hodnota na 100 gramů se pohybuje okolo 318,35 kcal, takže dokáže pořádně nabudit, zvýšit energii a radost do života.
Pohanka v číslech
Dále obsahuje 11,9 gramů bílkovin, takže je výborná zejména pro sportovce, pro které je bílkovina mantrou, 65 gramů složených sacharidů, takže dokáže povzbudit a dodat energii na hodně dlouho, 2,4 gramů tuků a 4,5 gramů vlákniny, jež zasytí. V pohance navíc ještě najdete rutin, což je látka pomáhající při problémech s cévami, hemoroidy či s křečovými žílami. Dalšími látkami, kterých je v pohance požehnaně, jsou draslík, fosfor, mangan, vápník, zinek a železo. Konzumace pohanky vám tedy také pomůže zlepšit kvalitu vlasů a nehtů, snížit cholesterol v krvi, vylepšit funkci nervového systému, zvýšit obranyschopnost organismu, snížit krevní tlak, zjednodušit odstraňování odpadních látek z těla, snižovat bolesti břicha při artritidě, udržovat zdravé zuby a dásně a spoustu, spoustu dalšího. Pohanka může tedy být používána i jako zázračná potravina, jež pomůže s nejedním neduhem.
Pohanka pomáhá i psychicky
Avšak kromě fyzických problémů pomáhá zmírňovat i ty psychické. Například psychicky namáhané osoby by měly pohanku jíst pravidelně. V zimě by pak měla zaujímat přední místa v našich jídelníčcích. Prohřívá totiž organismus, což zejména v chladných měsících určitě každý oceníme. Pohanka se dále velice často doporučuje i těhotným či kojícím ženám, kterým pomůže jak při detoxikaci, tak i k zabránění jakékoliv autointoxikace.
Použití pohanky v kuchyni
Nyní se však od suché teorie přesuneme k praxi, a to rovnou k té kulinářské. Pohanka je totiž zejména výbornou potravinou a pochutinou. Používají se z ní jak celá zrna, tak i pohanková mouka nebo vločky. Všechny tyto produkty mají navíc stejný obsah živin a tělu prospěšných látek. Z nich pak můžete připravit rozličné pokrmy a pochutiny. Pohanková mouka se například přidává místo té klasické naprosto všude. Se svými výbornými pojivými vlastnostmi je třeba ideální do karbanátků, placek, palačinek, knedlíků či do noků. Stačí si vybrat oblíbený recept!
Výborný pohankový recept
A jeden vám hned přinášíme! Na začátku je však opět nutná trocha teorie. Pohanku totiž nemůžete jen tak nasypat k masu nebo zelenině. Musíte jí nejdříve dobře uvařit. A to je právě u pohanky velice specifické. Pohanka se totiž vaří tzv. v peřinách. Jedná se o nejšetrnější způsob přípravy pohanky, jež zahrnuje rychlé vaření s přesným množstvím vody spíše v širším hrnci spolu se solí a kořením. Jakmile se pohanka provaří po celém obvodu hrnce, vypnete sporák a necháte ji pod pokličkou a v peřinách asi 50 minut dojít. Takto připravenou pohanku můžete použít třeba jako přílohu, či do polévek.
Nyní se však přesuneme k samotnému receptu, tentokrát na výborné palačinky z pohankové mouky. Na ně budete potřebovat 150 gramů pohankové mouky, 150 gramů špaldové mouky, asi 750 mililitrů mléka či vody, hrstičku lněného semínka a špetku soli. Vše dobře smícháte a necháte ještě pár minut odpočinout. Následně na rozpálené pánvi připravujte klasické palačinky tak, jak jste zvyklí. Dochutit je pak můžete buď na sladko, například ovocem nebo jogurtem, či na slano, a to třeba kuřecím masem nebo zeleninovou směsí.
Druhý recept jako třešinka na dortu
Palačinky samozřejmě nemůže zařadit do svého jídelníčku každý. Proto jsme si pro vás na závěr našeho pohankového vyprávění vybrali ještě jeden recept, a to na výtečné pohankové rizoto. Na něj budete potřebovat dva hrnky uvařené pohanky přesně podle pokynů uvedených výše, jednu cibuli, jednu mrkev, čtyři růžičky brokolice, 1/3 pórku, balíček tempehu, rostlinný olej, sůl a horkou vodu. Nejdříve si nakrájejte na drobné kousky všechnu zeleninu. Následně na troše oleje orestujte cibuli se solí a po chvíli přidejte na větší kostky nakrájený tempeh (o tom si řekneme více v jednom z budoucích článků). Chvilku restujte a pak přidejte všechnu zbylou zeleninu. Opět chvíli restujte a následně podlijte směs trochou horké vody, přiklopte a nechte dusit. Do několika minut tak máte výborné rizoto z pohanky hotové!