Ačkoli nejnáročnější období pro alergiky je jaro, ani v létě si příliš neodpočinou. V letních měsících přetrvává zejména přecitlivělost na pyl. Stejně jako na jaře, je totiž i v létě právě pyl nejčastějším alergenem. Alergiky trápí zejména pylová zrnka trav, plevele a obilovin.
Pozor na ambrózii
Mezi nejčastější pylové alergeny, se kterými se v létě můžete potkat, patří vojtěška, srha, bojínek, psárka, kopřiva, pampeliška, hořčice, žito, kukuřice nebo například ambrózie. Právě ambrózie skrývá největší nebezpečí, o kterém v mnoha případech ani nemusíte tušit. Její pylová zrna totiž cestují vzduchem na dlouhé vzdálenosti i stovky kilometrů.
Na konci července vás mohou potrápit zejména trávy, jitrocel, kopřiva, rostliny merlíkovité nebo takový šťovík. V prvním týdnu srpna se navíc očekává začátek hlavní sezóny pelyňku. Kromě pylu jsou nejčastějšími alergeny hlavně vosy, včely nebo sršni. Čím dál častější jsou i sluneční alergie.
Jak předcházet alergickým reakcím
Alergie není nic příjemného. Pokud chcete, aby vás trápila co nejméně, snažte se dodržovat několik důležitých zásad. Jestliže je to možné, v ranních hodinách raději nevycházejte z domu. V tuto dobu jsou hodnoty pylu v ovzduší nejvyšší, raději proto chvíli počkejte.
Větrejte, ale ne příliš, aby se vám pylová zrna nedostala do bytu. Větrání omezte na kratší dobu a raději neotevírejte celá okna, ale větrejte pouze na ventilačku. Myslete také na pravidelný úklid, pyl má totiž ve zvyku se usazovat na všech možných předmětech. Přes léto si častěji myjte vlasy a nepoužívejte parfémy, které by mohly nalákat hmyz. Bývají to většinou sladké a pronikavé vůně.
Zásady první pomoci
Pokud vás nebo vašeho blízkého alergická reakce dostihne, je třeba vědět, jak v takovém případě reagovat. Alergie se nejčastěji projevuje častým kýcháním, ucpaným nosem, vodnatou sekrecí z nosu, slzením očí a jejich svěděním a pálením.
Na nosní potíže poslouží kapky nebo spreje, které pomáhají uvolnit dýchání. Kromě těch na předpis seženete i volně prodejné produkty, které zmírňují projevy alergie. Problémy s očima vám pomohou zmírnit oční kapky s obsahem léčiva tlumícího alergii. Dávejte si ale na jejich používání pozor, zejména pokud nosíte kontaktní čočky. V takovém případě je třeba čočky vyjmout, nakapat kapky a až poté čočky vrátit zpět.
Kdy vyhledat lékaře
S lehčími projevy alergií si zvládnete poradit sami, kdy je ale na čase zajít k lékaři? Lékařskou pomoc vyhledejte, pokud máte silnou alergickou reakci, se kterou jste se doposud nesetkali. Stejně tak by k lékaři měli zajít těhotné ženy a malé děti, u kterých se vyskytne alergie. Za lékařem vyrazte i v případě, že alergii doprovází dušnost a jestliže oko postižené alergií bolí a pozorujete u něj hnisavý výtok nebo změny vidění.
Nenechte alergie, aby vám znepříjemnily krásné letní měsíce. Nepodceňujte je a naopak se snažte, aby jejich dopady byly co nejmenší, a vy jste si užili příjemné léto.