Cizrna v mnohých z nás vyvolává řadu negativních předsudků a zažitých stereotypů. První setkání s touto netradiční plodinou, která je známá také pod pojmem „římský hrách“, většinou nedopadá úplně nejlépe. Protože vesměs nevíme, jak cizrnu správně připravit, buďto se nám ji podaří rozvařit na kaši nebo naopak nedovařit.
Ať tak či tak, výsledek většinou napoprvé končí v odpadní rouře nebo koši. Pokud vám mluvíme z duše a cizrna zkrátka nepatří k luštěninám, na nichž byste hodovali s chutí, nechte se přemluvit a vyzkoušejte naši hustou cizrnovou polévku. Ručíme za to, že její příprava vám nezabere více, než hodinku a výsledek bude jednoduše neodolatelný.
Zázrak jménem cizrna
Abychom vás ke konzumaci cizrny doopravdy přesvědčili, prozradíme vám, proč se jí přezdívá „zázračná luštěnina“. Tato netradiční plodina totiž našemu tělu dodává výrazné množství bílkovin, vitaminu B2 a B6 a také kyseliny listové. Z minerálů se pak jedná o železo, fosfor, draslík, hořčík, vápník a zinek. Kromě toho obsahuje také značné množství vysoce kvalitních tuků, jež napomáhají snižování cholesterolu v krvi. Protože je cizrna velmi bohatá na vlákninu, na dlouhou dobu nás příjemně zasytí. Lze ji tedy konzumovat jak ve formě známého humusu, tak kaší či polévek. Vedle nešlápnete ani tehdy, připravíte-li si ji jako přílohu nebo hlavní jídlo.
Hustá cizrnová polévka
Co potřebujeme:
- 1 lžíce rostlinného oleje
- 1 velkou nadrobno nakrájenou cibuli
- 1 lžičku čerstvého jemně nastrouhaného zázvoru
- 1 stroužek nasekaného česneku
- 1 lžička koření garam masala nebo zelené kari pasty
- 850 ml zeleninového vývaru
- 400 g cizrny (sušená nebo z konzervy)
- 2 velké podélně rozčtvrcené a nasekané mrkve
- 100 g zelených pokrájených fazolek
- mořská sůl
- čerstvě mletý pepř
Jak na to:
Připravte si velký hrnec, v němž na oleji zpěníte cibulku, nasekaný česnek a zázvor. Po 2 minutách opékání přidejte garam masalu nebo zelenou kari pastu. Zhruba minutu míchejte a poté přilejte zeleninový vývar. Zamíchejte mrkev a vařte zhruba 10 minut.
Po deseti minutách vsypejte předem namočenou cizrnu (viz postup přípravy níže), povařte ji po dobu 45 minut v papiňáku nebo hodinu a půl v klasickém hrnci a následně tyčovým mixérem trošku podrťte. Pozor ovšem dávejte na to, ať zelenina zůstane vcelku. Naposledy přidejte pokrájené fazolky a vařte zhruba 3 minuty. Dle chuti osolte a opepřete. Polévka je hotova.
Náš tip:
Mnoho lidí neví, jak si cizrnu před samotným vařením upravit. Proto často jejich pokusy končí neúspěchem. Aby byla luštěnina chutná a poživatelná a zároveň vám nepůsobila nepříjemné zažívací potíže a komplikace, používejte sušenou cizrnu, kterou pořídíte v každém supermarketu nebo obchodě se zdravou výživou. Cizrnu propláchněte ve vodě a namočte na noc (třeba i na dvě) do vody. Vodu ovšem nezapomínejte měnit zhruba po 12 hodinách.
Po namočení cizrnu sceďte, znovu propláchněte a po dobu 45 minut vařte v papiňáku (popř. 1,5 hod v klasickém hrnci). Během vaření sbírejte pěnu, která se může usazovat na hladině. Pokud se bojíte komplikací spojených s nadýmáním, přidejte k cizrně mořskou řasu (hodí se například Wakame nebo Kombu). Použít můžete také majoránku či saturejku, jenž by měly projevy plynatosti notně zredukovat.
Pokud nemáte čas nebo si chcete pokrm z cizrny připravit na dovolené, kde jsou podmínky pro přípravu jídel dosti komplikované, pořiďte si cizrnu v konzervě. Přednost dávejte ovšem té, která je naložená v obyčejné vodě nikoli nálevu (seženete v BIO obchůdcích nebo některých super a hyper marketech).