Dřepy jsou tak jednoduchým cvikem, že nás s nimi trápili už vyučující na základní škole. Nedělali to ale jen tak z vlastního rozmaru. Dřepy jsou totiž účinným cvikem na posilování stehen a v jedné své variaci i na posilování lýtek. Samotným prováděním dřepů ale nezhubneme…
Tuku se zbavujeme při aerobních aktivitách
Dřepy spadají, stejně jako veškeré posilování a tvarování svalstva, mezi anaerobní aktivity. Při nich nehubneme, pouze tvarujeme a případně budujeme svalovou hmotu. Dřepy vám proto pomohou, pokud cítíte, že svaly na vašich nohou by mohly být pevnější a hezčí na pohled. Hubnutí, tedy zbavování se přebytečného tuku, se naopak děje při aktivitách aerobních, což je například chůze, běh, plavání, jízda na kole, bruslení a další sporty, při nichž konstantně zvýšíme svou tepovou frekvenci tak, aby byla v aerobním pásmu (aerobní pásmo si vypočítáme jako 220 – váš věk; z toho 65 a 75 %). Pokud je frekvence během fyzické aktivity v aerobním pásmu, tělo si bere energii z tukových zásob – tuky se spalují. Jestliže ale překročíme horní hranici aerobního pásma, dostaneme se do pásma anaerobního, v němž začne tělo spalovat cukry a hubnutí není příliš efektivní. Pro to, abychom hubnuli a zbavovali se tuku, se musíme alespoň 3x týdně po dobu 45-60 minut věnovat aerobní aktivitě a ideálně ji doplnit anaerobním, zpevňovacím cvičením. Například právě dřepy.
Jak správně a efektivně dělat dřepy
Pravda, ty dřepy, které jsme dělali na základní škole, byly jiné. Dnes už víme, že správně je máme provádět tak, jako bychom si sedali na toaletu – při dřepnutí dáváme zadek dozadu a dáváme pozor na to, aby kolena při ohybu nevybočovala vpřed přes špičky. Vhodné je ze začátku provádět dřepy z boku před zrcadlem – lépe se tak ohlídáme.
Druhým pravidlem je to, že před samotnými dřepy bychom se měli rozehřát a přitom bychom se měli věnovat hlavně kolenním kloubům. Rozhýbeme je jednoduše – stoupneme si na jednu nohu, druhou nohu pokrčíme a ve vzduchu s ní děláme kolečka 10x na každou stranu. Stejným způsobem rozhýbeme i kotníky a pánev.
Po cvičení bychom neměli zapomínat na protažení zapojených svalů. Lehneme si na břicho, jednu nohu pokrčíme v koleni a tuto nohu si zezadu chytneme u kotníku. Nohu lehce přitáhneme směrem k hýždím a zároveň tlačíme pánev do podložky.
Pozor! Dřepy by neměli do svého cvičebního repertoáru zařazovat lidé s nadváhou, aby zbytečně nezatěžovali kolena.
Náš tip! Klasickými dřepy posilujeme a tvarujeme stehna a hýždě, pokud ale budeme dřepy provádět na špičkách, dojde k tvarování lýtek.
Závěrem
Samotným prováděním dřepů rozhodně nezhubneme. Pro hubnutí jako takové musíme 3x týdně zvolit aerobní aktivitu, při níž bude tělo efektivně spalovat tukové zásoby. Dřepováním ale nic nezkazíme, pokud ho k pravidelné aerobní aktivitě budeme přidávat. Skvěle si tak vytvarujeme nohy. Není jednodušší způsob, jak mít krásně tvarovaná stehna a lýtka. Tak na co ještě čekáte? Už jste si dnes prošli svou dávkou dřepů?