Spousta z nás usilovně bojuje o vysněnou postavu. Zkoušíme nejrůznější diety, cvičební plány a odpíráme si naše oblíbené potraviny a i přesto se kýžených výsledků mnohdy nedočkáme. Proč? Protože každý organismus pracuje trošku jinak a to, co někomu přinese štíhlou linii, by mohlo někomu dalšímu dokonce i ublížit. Výběr toho správného postupu, který by vám pomohl shodit přebytečná kila či nabrat svalovou hmotu, se pak může jevit jako téměř nemožný úkol. Ve většině případů by přitom stačilo provést řádnou diagnostiku těla.
K čemu je dobrá diagnostika těla?
Lidské tělo se skládá z mnoha důležitých látek, jejichž nerovnováha může zapříčinit různé zdravotní komplikace. Prostřednictvím důkladné analýzy si uděláte přehled o vzájemném poměru těchto látek a pochopíte, jak vaše tělo pracuje. Svůj jídelníček a cvičební plán pak budete moci uzpůsobit individuálním potřebám vašeho těla.
Jaké jsou základní ukazatele?
První naměřenou jednotkou bude množství tuku. Po estetické stránce mluvíme o tuku podkožním, jehož množství je úzce spojené s kalorickým příjmem, fyzickými aktivitami a genetickými předpoklady. Případné nebezpečí po stránce zdravotní se pojí spíše s tukem viscelárním (útrobním), který obklopuje orgány a někdy do nich dokonce prorůstá. Vylučuje zánětlivé látky a zvyšuje riziko vzniku cukrovky, srdečních onemocnění a dokonce i demence.
Za druhé se dozvíte, jak jsou na tom vaše svaly. Děláte každý den maximum pro to, abyste se přiblížili své vysněné váze, ale při každém zvážení se vám ukáže skoro stejné číslo? Nezoufejte. Může to znamenat, že máte velký podíl svalové tkáně a pokud jej nepřevyšuje množství tuku, nemáte se čeho obávat.
Třetím důležitým aspektem je voda. Tvoří více než polovinu lidského těla a ve stejném poměru se promítá i do tělesné hmotnosti. Podílí se na mnoha důležitých funkcích organismu, včetně tvorby nových buněk, přenosu živin k příslušným orgánům a celkové detoxikace těla, proto je dobré si o jejím množství udělat přehled.
Další naměřenou hodnotou bude váš bazální metabolický výdej, zkráceně bazální metabolismus. Jednoduše zjistíte, jak velké množství energie vaše tělo spotřebuje, pokud je v klidu. Zahrnuje tedy pouze energii, která je nezbytná pro správnou funkci životně důležitých orgánů. Pokud toto číslo srovnáte s průměrnou hodnotou u různých věkových skupin, zjistíte svůj metabolický věk.
Posledním ze základních ukazatelů je výpočet BMI, který za vás může udělat diagnostický přístroj, ale také vy sami – pomocí online nástroje nebo jednoduchého vzorce. Výsledek vám řekne, zda je vaše hmotnost ve srovnání s výškou příliš nízká či vysoká a také jaká váha by pro vás byla ideální.
Jak tyto hodnoty změřit?
Přístroj pro diagnostiku těla
Prvním a nejpoužívanějším přístrojem pro diagnostiku těla je systém InBody. Využívá metody osmibodových dotykových elektrod, které vyšlou jemné signály do vašeho těla a na základě vodivosti vypočítají podíl vody, svalové hmoty a tuku stejně tak jako vaše BMI, bazální metabolismus a další užitečné údaje. Najdete jej ve většině výživových poraden, v posilovnách nebo u lékařů. Pokud plánujete pravidelné měření, připravte se na menší investici, cena jedné analýzy se může vyšplhat až na 300 Kč.
Další možnosti jsou chytré váhy, které využívají technologii bioelektrické impedance, na jejímž základě dovedou změřit tuk, svalovou hmotu i vodu. Pracují na podobném principu jako přístroj InBody, avšak obvykle nebývají příliš přesné. Výsledek měření mohou ovlivnit různé faktory jako například množství vypité vody, zkonzumovaného jídla nebo doba posledního cvičení.
Kaliperační kleště
Velmi jednoduchou a rychlou cestou k měření tuku jsou kaliperační kleště, se kterými si na několika místech na těle změříte velikost podkožní řasy a své výsledky pak porovnáte s přiloženou tabulkou. Sice vám neposkytnou informace o množství vody nebo vašem BMI, ale zato nabízejí vysokou přesnost při nízké ceně a jejich velkou výhodou je, že měření můžete provádět sami z pohodlí domova.
Jaký je tedy váš cíl? Štíhlý pas, vypracované tělo nebo celkové zlepšení kondice? Diagnostické měření je skvělým začátkem bez ohledu na to, jak vysoko si laťku nasadíte. V žádném případě se však netrapte tělesnou hmotností, sama o sobě se totiž nedá považovat za objektivní ukazatel.
Autorem článku je redakce webu BezHladovění.cz