Nepropadli jste saunování a nemáte rádi horké teploty? Třeba vás zaujme opačný trend – vyzkoušejte léčbu chladem neboli kryoterapii. Spočívá v aplikování hlubokého suchého mrazu na vnější povrch lidského těla a slibuje navození příjemných pocitů, rychlé osvěžení a k tomu načerpání nové síly a energie.
Celotělová, nebo lokální aplikace
Podobně jako sauna působí kryoterapie na principu střídání teplot. Vaše tělo je na několik minut vystaveno extrémně nízkým teplotám, a to až do −150 °C. Zmrznutí se ale bát nemusíte, naopak v kryosauně či kryokomoře budete zažívat příjemné pocity. Vybrat si můžete ze dvou metod aplikace. Existuje buď celotělová kryoterapie, kdy mrazu vystavujete celé tělo, anebo kryoterapie lokální, při které působí chlad pouze na určité místo.
Pomáhá v boji proti celulitidě a při zvyšování výkonnosti
Kryoterapie patří mezi uznávané rehabilitační a regenerační metody. Jedná se v podstatě o zrychlené vyplavování metabolických odpadních látek, které vznikají, když je organismus zatížený. Mezi příznivé účinky kryoterapie patří revitalizace a omlazení organismu po únavě, zpomalení procesu stárnutí pleti, zvyšování tělesné výkonnosti nebo účinný boj proti celulitidě a obezitě. Kryoterapie navíc posiluje imunitu a funguje jako prevence proti chřipce a rýmě.
Nevhodné pro osoby s onemocněním srdce
Než ale do kryosauny či kryokomory vyrazíte, raději se poraďte se svým lékařem, zda je pro vás léčba mrazem vhodná. Kryoterapie se nedoporučuje například osobám, které v předešlých šesti měsících prodělaly akutní onemocnění srdce a krevního oběhu. Není vhodná ani pro lidi s nádorovým onemocněním, prokázanou alergií na chlad, chudokrevností a záněty žil nebo stabilně vysokým krevním tlakem s hodnotami nad 160/110. Zároveň by léčbě mrazem neměly být vystavovány těhotné ženy a osoby starší 75 let.
Moderní kryoterapie má kořeny v 70. letech 20. století a její původ sahá dokonce o několik tisíc let zpátky. Dnes patří kryoterapie mezi vyhledávané léčebné metody. Vyzkoušejte ji také.