Nosíte při lyžování helmu, chráníte své ruce ochrannými rukavicemi? A nezapomínáte chránit i svůj zrak? Právě poranění očí patří k nejčastějším poraněním na českých horách. Nepodceňte prevenci a udržujte své oči v bezpečí.
Na horách vám hrozí sněžná slepota i záněty
K poranění očí nemusí dojít jen na svahu. Zimní slunce je pro náš zrak velmi nebezpečné, a to mnohem více než to letní. Navíc v zimě vás kromě slunce ohrožuje také sníh a vítr. Pokud při pobytu na horách nenosíte sluneční brýle, riskujete zánět spojivek a v horším případě i trvalé poškození zraku. Odraz paprsků od světlého prostředí vás dokonce může krátkodobě oslepit.
Při lyžování nevyrážejte na svah bez ochranných lyžařských brýlí s UV filtrem. Kromě výše zmiňovaných nebezpečí vás ochrání například i od švihnutí větvičkou stromu do oka při zimních radovánkách.
Jak vybrat kvalitní brýle
Co se týče slunečních brýlí, neměly by propustit UV záření do vlnové délky minimálně 400 nm. Setkáte se u nich s označením -400. Jak sluneční, tak lyžařské brýle by vám měly dobře sedět a dostatečně krýt oči ze všech stran. Při lyžování jsou nejlepší žluté a oranžové odstíny skel, které rozjasňují okolí a máte díky nim lepší přehled.
Nosíte dioptrické brýle? Pokud při lyžování přes dioptrické brýle používáte ochranné lyžařské brýle, pravděpodobně se vám mlží skla. Tímto své bezpečí spíše zhoršujete, než zlepšujete. Ideálním řešením je na lyžování využít kontaktních čoček. Pod lyžařskými brýlemi vám nebudou překážet a omezíte tak šanci, že si zrak při pobytu na horách poškodíte.
Co dělat v případě sněžné slepoty
Pokud máte podezření na sněžnou slepotu, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Sněžná slepota se projevuje obvykle po několika hodinách silnou bolestí a světloplachostí. Důležité je, aby si člověk postižený sněžnou slepotou nemnul oči, aby rohovku nepoškodil ještě více. Lékař předepíše anestetika a zklidňující oční mast na zmírnění bolesti. Sněžná slepota zmizí po několika dnech.
Abyste se sněžné slepotě a různým horským poraněním vyhnuli, dodržujte základní pravidla a své oči chraňte. V zimě vám hrozí mnohem více nebezpečí než v létě, noste proto sluneční a ochranné lyžařské brýle, abyste se zimním radovánkům mohli věnovat bez obav.