Přemýšlíte, čím zpestřit jídelníček pro vaše děti? Co takhle vyzkoušet černou rýži? Že jste o ní neslyšeli? Tato surovina je podobná klasické bílé rýži, je ale mnohem chutnější a hlavně zdravější.
Zdraví prospěšná a chuťově výborná
Černá rýže se už od nepaměti konzumuje v Číně, Japonsku a Koreji. Tradiční čínská medicína navíc tvrdí, že černá rýže posiluje funkce ledvin, funguje proti anémii, pro zlepšení krevní cirkulace, při léčbě cukrovky, ale i pro posílení zraku.
Černá barva znamená, že rýže obsahuje antokyany, rostlinná barviva, jejichž konzumace přispíva ke zpomalování růstu rakovinotvorných buněk a oddaluje riziko onemocnění srdce. Navíc v této exotické surovině najdete velké množství zdraví prospěšných látek a vlákniny. A aby benefitů nebylo málo, černá rýže se navíc dobře tráví a je přirozeně bezlepková. Vašim dětem tak prospěje.
Právě díky vysokému obsahu vlákniny je černá rýže vynikající na trávení. Pomůže zejména při zácpách, protože usnadňuje pravidelné vyprazdňování. Dále se tato exotická surovina doporučuje v případě, že dětem chybí železo. Černá rýže pomáhá s anémií a pomůže také děvčatům v pubertě, kterým začíná menstruace, a mohou mít výkyvy hodnot železa v krvi.
Jak černou rýži uvařit
Černá rýže se připravuje velmi snadno, stejně jako ta bílá. Před každou přípravou rýži dobře propláchněte a promyjte ji alespoň ve dvou vodách. Zabráníte tak zabarvení hrnce, ve kterém budete vařit. Po propláchnutí vařte rýži zhruba v 1,5 násobku vody, až bude měkká. Obvykle to trvá asi 30 až 40 minut. Jakmile rýži uvaříte, nechte ji ještě chvíli „dojít“ pod pokličkou.
A co si z černé rýže můžete uvařit? Fantazii se meze nekladou. Rýži můžete použít jako přílohu, do salátů, na přípravu sladkých kaší anebo jako vynikající rizoto. Inspirujte se recepty, které jsme pro vás připravili do bonusového obsahu.