Najdeme ji prakticky na každé zahrádce. Řada z nás se nemůže shodnout na tom, zda ji pasovat do ženského či mužského rodu a ještě větší množství strávníků ji jednoduše nepřišlo „na chuť“. O čem je řeč? O kedlubně – zázračné zelenině, jež ukrývá nejedno zázračné tajemství. Ať již zvolíte její fialovou nebo zelenou variantu, vaše tělo vám bude neskonale vděčné.
Tajemství ukryté pod zeleno-fialovou slupkou
Kedlubny v sobě ukrývají bohatou zásobu vitamínu C. Ze 100 gramů patří právě 60 miligramů tomuhle vitamínu. Kromě něj je ovšem kedlubna bohatá také na celou řadu dalších látek a minerálů, mezi které patří například karoten, vitamín E, B, K, kyselina listová, draslík, vápník, železo nebo zinek. Z méně obvyklých látek pak můžeme jmenovat i sodík, bór, kobalt, nikl nebo dokonce stopové prvky stříbra!
Tato chutná košťálová zelenina zlepšuje trávení, ale i kvalitu pleti. Vhodná ovšem není pro osoby, které trpí na záněty žaludeční sliznice a dvanáctníku. Všichni ostatní si z ní ovšem mohou udělat nejen lahodné polévky, ale také množství salátů a příloh. Kedlubna je též perfektní dušená či mírně povařená. Konzumovat ji dokonce můžeme i místo zelí nebo kapusty.
Luxusní kedlubnová polévka:
Co potřebujeme:
- 2 kedlubny
- 2 cibule nakrájené na kostičky
- 4 lžíce ječné nebo rýžové bio mouky
- 3 lžíce panenského olivového bio oleje
- 2–3 lžíce umeocta (dle chuti)
- 10 g přepuštěného másla na opékání + dalších 10 g na dokončení (můžeme nahradit olejem vhodným na smažení – rýžový, řepkový nebo sezamový)
- 1 lžičku kvalitní mořské soli
- 1 zeleninový bio bujon
- čerstvé nasekané bylinky na dochucení
V první řadě si očistíme kedlubnu. Tu následně nakrájíme na menší kostky, které osolíme a necháme bokem odpočinout. Připravíme si kastrůlek, do něhož vložíme máslo a olej. Po zahřátí vsypeme kostičky kedlubny a cibule a opékáme je zhruba 5 až 7 minut.
Do hrníčku vsypeme mouku spolu se 100 ml studené vody a důkladně promícháme (neměly by se tvořit hrudky). Jakmile zeleninu osmahneme, přilejeme k ní 1 ¼ vody s bujonem. Přivedeme k varu a za stálého míchání přidáváme jíšku.
Onou pomyslnou třešničkou na dortu je nasekaná kedlubnová nať a bylinky, které do polévky přihodíme před dovařením. Na závěr zjemníme kouskem másla a dochutíme octem.
Náš tip: I přesto, že ječná a rýžová mouka perfektně zahušťuje, pokud ji do polévky nepřidáme, nic se nestane. „Kedlubnačka“ bude dost hustá i bez ní.