Naše střeva, jako v první v našich tělech, odráží obraz našich stravovacích návyků a životního stylu. Jsou skryta našemu zraku, a tak dokud nepodstoupíme kolonoskopii, musíme se spolehnout jen na náš instinkt. Ten by nám měl na základě vnějších projevů těla dopomoci odhadnout, v jak špatném stavu se náš zažívací trakt nachází. Pokud bez dlouhého přemýšlení můžete své stravovací návyky zařadit mezi současný průměr, pak vězte, že ani vy na tom se svými střevy nejste nejlépe. To je neblahý důsledek moderní průmyslové stravy. Pojďme si tedy říci něco o možnostech nápravy zubožených střev za pomocí rad našich babiček a prababiček.
Citrusy pro očistu střev
Jelikož citrusy, stejně jako ostatní tropické ovoce, nejsou plodinou z našeho podnebného pásma, neměly by alespoň v zimě tvořit základ našeho jídelníčku. To by způsobilo horší termoregulaci organismu a hůře bychom snášeli zimu. Nicméně po zbytek roku a také ve zvláštních případech – jako je právě očista střev, můžeme vlastností citrusů s úspěchem využít. Jejich nejsilnější stránkou kromě všeobecně známého obsahu vitamínu C je schopnost čištění střev. Důležité je ale zmínit, že tuto vlastnost má plod jako celek, nikoliv jen šťáva. Budete-li chtít svá střeva přírodně čistit, dejte si každý večer, po vytrávení posledního jídla (za 2 hodiny, chcete-li mít jistotu) jeden celý oloupaný citrus. Grapefruit nebo citron ideálně. Ten se postará o odstranění usazenin, nálepů a parazitů. Tedy ne ten jeden snězený, ale jako pravidelný zvyk.
Citronová očista střev trochu jinak
Pokud však vaše problémy se střevy akutnějšího charakteru a jejich očista nesnese odkladu, nabízí se další – ráznější možnost. Klyzma, obecně známější jako klystýr. Že se jedná o čištění střev z opačného konce těla asi netřeba vysvětlovat. Samotný postup provádění zde podrobněji rozvádět nebudeme. Ten kdo se jej neobává provést doma svépomocí, nalezne na internetu mnoho detailních návodů a v lékárně pomůcky k tomu určené. Kdo si tolik nedůvěřuje, může se svěřit do péče odborníka. My k této proceduře přidáme tip našich babiček, jak jeho očistný účinek ještě posílit. Do převařené, vychladlé, ale stále ještě mírně teplé vody přidáme šťávu z 1 – 2 citronů. Je však důležité ji přecedit přes jemné sítko. Poměr vody a šťávy je pak přibližně 1 až 2 citróny na 2 litry vody.
Balzámem pro střeva je lněný olej
Již naše babičky věděly, že bylinky jsou zázračným prostředkem, který může naše tělo očistit i obohatit o důležité látky. Místo citrónu je tedy možné použít i odvar z heřmánku, třezalkový nebo lněný olej. Olejové klystýry je velmi vhodné zařadit po citronových. Je to z toho důvodu, že citronový střeva vysušuje. Na jeden 2litrový klystýr použijte 200 ml oleje, avšak musíme upozornit, že olej sice zvlhčí střeva, ale zanese hadičky od irigátoru, což se při pravidelném používání prodraží. Poslední radou od nás je doporučení jídel na obnovení částečně oslabené střevní mikroflóry. Zařaďte jídla bohatá na vlákninu a fermentované potraviny jako např. miso pastu či některé sójové omáčky. Laktobacily se začnou opět s radostí množit.
Detoxikace organismu kořením
Další přírodní plodiny, které svými blahodárnými účinky pomáhají pročišťovat organismus již celá staletí, jsou byliny a koření. Mezi ty nejběžněji dostupné patří česnek, černý pepř, koriandr, skořice a zázvor. Česnek je v našich kuchyních takovou samozřejmostí, že není nutné jeho používání podrobněji popisovat. Nešetřete s ním a nebojte se do jídel přidávat syrový, tak si z něj váš organismus vezme nejvíce. Kromě detoxikačních účinků příznivě reguluje krevní tlak a také pomáhá chránit játra před toxiny rozpustnými v tucích.
Detoxikační a přesto chutný pokrm
Pokud si budete chtít připravit lehký pokrm plný očistných ingrediencí, doporučíme vám recept na karotku se zázvorem.
Budete potřebovat: 1 kg mrkve, olivový olej, 1 kousek nasekaného zázvoru, 1 stroužek sekaného česneku, 1 podrcenou chilli papričku, šťávu a nastrouhaná kůru z 1 limetky, drcený koriandr, 2 lžíce domácího kečupu a nasekaná petrželka.
Příprava pokrmu: mrkev nakrájejte na kolečka, vařte jí 5 minut v osolené vodě a sceďte. Orestujte zázvor, česnek a chilli papričku na pánvi a pak k nim přidejte uvařenou mrkev. Vmíchejte kůru a šťávu z limetky okořeňte lžící koriandru a dvěma lžícemi rajského protlaku nebo kvalitního domácího kečupu. Nakonec ještě ozdobte petrželkou.
Na zdraví!
A abyste po tomto zdravém jídle mohli popíjet stejně zdravý nápoj, přidáme ještě tip na detoxikační zázvorový čaj Agni původem z Indie.
[sociallocker]
Suroviny: 1 litr vody, půl hrsti nakrájeného čerstvého zázvoru, 1 lžíce medu, šťáva z půlky citronu, špetka soli, špetka kajenského pepře.
Příprava je jednoduchá. Dejte na 20 minut vařit vodu se zázvorem, pepřem, solí a poté nechte zchladnout. Přidejte med a citronovou šťávu. Přelijte si čaj do termosky a popíjejte 2 dl každé 2 hodiny.
[/sociallocker]
Proti chronické zácpě švestky a med
Na závěr tohoto článku se podíváme na jeden nepříjemný problém, jímž je sužována značná část populace. Řeč je o zácpě – dalším důsledku zanesených střev a organismu. Hledáte-li přírodní alternativu k chemickým laxativním přípravkům, které nejsou zrovna nejšetrnější k našim střevům, můžeme vřele doporučit švestky. Již naše babičky věděly, že jsou výborným pomocníkem pro bezstarostné vyprazdňování. A jejich skvělou vlastností je, že nezáleží na formě, v jaké je přijímáte. Čerstvé, sušené, kompotované, pečené, všechny výborně plní svůj účel. I když nejúčinnější je bezesporu švestková šťáva smíchaná s jablečným moštem. Tohoto elixíru bohatě stačí jeden až dva decilitry po ránu. Dalšími plodinami podporující plynulý trávící proces jsou datle a fíky nebo v menší míře i meruňky. Dalším darem přírody, který pomáhá s chronickými obtížemi s vyprazdňováním je med. Ten kromě cukrů a minerálních látek obsahuje také enzymy. Ty jsou jednou z hlavních složek, která medu propůjčuje jeho zázračné vlastnosti a také důvodem proč se med nesmí zahřát na vyšší teplotu než 42°C, jinak by o ně přišel. Aby vám med pomohl s chronickou zácpou, musíte každé ráno nalačno, alespoň půl hodiny před prvním jídlem vypít sklenici vlažné vody s rozmíchanou polévkovou lžící medu.
Rada na závěr
Pokud se vám z výše uvedených rad žádná neosvědčila, nebo máte jednoduše obavy z jejich odzkoušení, můžeme vám doporučit očistný půst, který je praktikován napříč generacemi i jednotlivými národy již po mnoho dlouhých let. Pokud ani tento půst vašim střevům neuleví, pak je na místě konzultace s lékařem tak, jako v případě jakékoli jiné nemoci nebo chronických problémů a obtíží. Nestyďte se odborníkům svěřit se svým problémem, neboť je jejich povinností a posláním vám pomoci.