Umíte si představit, že byste několik dní jedli jen jednu potravinu? Ať už by šlo o maso, zeleninu nebo ovoce, jistě by se vám brzy konzumace této vybrané delikatesy zprotivila, i kdybyste ji před tím milovali sebevíc. A právě taková je ananasová dieta. Ananas, ananas, ananas… A pro zpestření sem tam citrusový plod.
Co je ananasová dieta a co slibuje
Ananasová dieta je dieta trvající 3-7 dní. Konzumujeme při ní pouze ananas v množství 1-3 kg denně (v obvyklém stavu nebo ve formě šťávy), výjimečně smíme ananas doplnit citrusovými plody. Vypít bychom měli asi 3 litry tekutin denně, pitný režim je však individuální a rozhodně bychom neměli pít jen proto, že je to při dietě předepsáno.
Při ananasové dietě lze shodit 3-6 kg. Bohužel však nejde ani tak o tuky, jako o svaly.
Výhody ananasové diety
Během předepsané doby (3-7 dní) dochází k rychlému úbytku na váze. Tělo neustále dostává přísun vitamínů a také při dietě netrpíme hlady, protože maximálně 3 kg ananasu, které jsou denně povoleny, je opravdu velké množství.
Nevýhody ananasové diety
Při dietě se nám sice dostává ohromného množství vitamínů, ale tělo nepřijímá tak důležité živiny, jako jsou například bílkoviny. Další nevýhodou je to, že konzumace ananasu, který nám chutná stále stejně (maximálně je některý sladší a některý kyselejší), nás brzy omrzí, v horším případě se na něj nebudeme moci ani podívat. Mezi nevýhodami musíme zmínit také to, že velké množství ovoce může být pro někoho těžce stravitelné – může se objevit průjem, nevolnost až zvracení, překyselení žaludku, pálení žáhy nebo bolesti hlavy. Největší nevýhodou ananasové diety je to, že při ní sice hubneme, ale spíše svaly než tuky.
Co v ananasu najdeme a proč figuruje v dietě zrovna on?
Ananas je z 90 % tvořen vodou a téměř zbývajících 10 % jsou sacharidy. Ve velmi malém množství se v ananasu nacházejí bílkoviny, tuky a vláknina. Ananas je bohatý na vitamíny (A, C, H, skupiny B), kyselinu listovou a minerály (draslík, fosfor, sodík, vápník, železo).
Ananas je také zdrojem enzymu bromelinu, který má schopnost odbourávání bílkovin a tím pozitivně působí na trávení. Pomáhá také snižovat srážlivost krve, působí proti trombózám a infekcím močového ústrojí. Jeho protizánětlivých účinků se využívá i v léčbě artritidy.
Právě bromelin je údajně důvodem, proč se při dietě konzumuje ananas. K váhovému úbytku ale dochází pravděpodobně hlavně kvůli celkovému snížení energetického příjmu. Ananas obecně platí za účinný spalovač tuků, a proto je vhodné ho do jídelníčku zařadit. Ale všeho s mírou.
Pozor na formy ananasu!
Nejvíce nám samozřejmě může prospět syrový ananas, v obchodech je také ale k dostání konzervovaný nebo sušený. Pokud sáhnete právě po něm, důkladně prozkoumejte, zda není naložen ve sladkém nálevu nebo obalen v cukru, což není nejvhodnější.
Ananasovou dietu raději ne
Ananasová dieta je jednou z těch typických diet, při nichž rychle ubývá váha, ale po skončení diety se zase velmi rychle vrátí a hubnoucí se potýká s jojo efektem. Vhodným kompromisem je zařazení ananasu do zdravého jídelníčku – načerpáme z něj vitamíny a minerály, usnadní nám trávení a ještě pomůže spalovat tuky. Ani spalování tuků ale není jen tak – pokud hubneme, je nutné přidat ke zdravé a vyvážené stravě i pohyb.
Jestliže chcete zhubnout a svou váhu si udržet, vsaďte raději na diety, při nichž dochází k pomalému váhovému úbytku, strava při nich je pestrá a vyvážená a je k nim doporučena i fyzická aktivita. Tuky, kterých se zbavíte takto pomalu a poctivě, se nevrátí, pokud budete žít zdravě!