To, že fazole jsou zdraví prospěšné, všichni víme. Také ale víme, že nadýmají, proto se jejich konzumaci spousta z nás vyhýbá. Co kdybychom vám prozradili, že existují fazole, které nenadýmají a zároveň prospějí vašim ledvinám, játrům, srdci, krevnímu oběhu a dokonce i štíhlé linii?
Tajemství čínsko-japonské medicíny
Adzuki fazole neobsahují puriny, právě proto nezpůsobují nadýmání. Tato plodina se pěstuje ve východní Asii a konzumuje se zejména v čínské a japonské kuchyni. Tamní obyvatelé si ji oblíbili i díky tomu, že fazole adzuki mají velký význam v souvislosti s harmonií jin a jang. Zesilují totiž jangový charakter. Fazole adzuki vyživují ledviny a podle čínsko-japonské medicíny jsou právě ledviny centrem životní energie.
Východoasijská plodina je lépe stravitelná než ostatní luštěniny, navíc vysoký obsah fosforu pomáhá při léčbě únavy a její prevenci. Fazole obsahují také vysoké množství rostlinných bílkovin a vápníku.
Vychutnejte si fazole v polévkách, salátech či pomazánkách
Fazole adzuki jsou menší než ostatní druhy fazolí a mají tmavočervenou až hnědou barvu. Po uvaření mají nasládlou, oříškovou chuť a připravíte je stejně jako klasické fazole. Přes noc namočit, poté vyměnit vodu a vařit nejméně 45 minut. Solte až po uvaření. Exotickou plodinu u nás pořídíte zejména v prodejnách se zdravou výživou, ale čím dál častěji už se objevují i v některých supermarketech.
Zdraví prospěšné fazole adzuki mají navíc pestré využití. Můžete si z nich udělat nejrůznější polévky, pomazánky, saláty, kaše či omáčky. My jsme pro vás připravili dva jednoduché recepty na zdravé karbanátky a lahodnou pomazánku se sušenými rajčaty.
Karbanátky z adzuki fazolí
[sociallocker]Připravte dětem i sobě snadnou, chutnou a zdravou večeři.
Co budete potřebovat:
3 šálky vařených fazolek adzuki
½ šálku vařené quinoy
1 šalotku nebo ½ cibule
2 větší mrkve
sůl
1 stroužek česneku
1 vejce
olej
Jak postupovat:
Nejprve nechte troubu předehřát na 200 stupňů a připravený plech vyložte pečícím papírem.
Mrkev nastrouhejte na hrubé straně struhadla a cibuli nakrájejte na jemno. Mezitím na pánvi rozehřejte trochu oleje, na kterém cibuli a mrkev restujte asi 5 minut.
Adzuki fazole vložte do mixéru a rozmixujte. Smíchejte quinou, fazole, cibuli mrkev, prolisovaný česnek a vejce a osolte podle chuti.
Rukama vytvarujte menší karbanátky a položte je na připravený plech. Jakmile máte nachystané všechny karbanátky, vložte plech do troubky a pečte asi 20–30 minut.
Pomazánka z adzuki fazolí a sušených rajčat
Připravte lahodné pohoštění pro hosty, které je nejen rychlé, ale také zdravé.
Co budete potřebovat:
300 g uvařených fazolí adzuki
1 středně velkou cibuli
3 stroužky česneku
sušená rajčata naložená v oleji
umeocet
lahůdkové droždí
čerstvou petrželovou nať
Jak postupovat:
Nejprve si nadrobno nakrájejte cibuli a česnek, které posléze osmahněte na lžíci olivového oleje. Uvařené fazolky smíchejte s pěti až šesti nakrájenými sušenými rajčaty, osmahnutou cibulkou a česnekem a dvěma lžícemi olivového oleje. Směs dohladka rozmixujte. Nakonec pomazánkou dochuťte umeoctem a lahůdkovým droždím (můžete vynechat a nahradit pouze solí a pepřem). Přidejte nasekanou zelenou petrželku.[/sociallocker]
Adzuki fazole jsou malý zázrak z východoasijské kuchyně, který se bude dobře vyjímat i v té vaší. Zařaďte je do svého jídelníčku, nejen, že jsou velmi zdravé, ale zaručeně vám budou i chutnat.