Pokud vás neláká posilovna, nemáte příležitost do ní pravidelně docházet nebo nechcete chodit běhat ven, protože máte pocit, že i tam by vás pozorovali a hodnotili jiné lidé, můžete vyzkoušet domácí cvičení. To je ale poměrně záludné v tom, že vás při něm nikdo nekontroluje a brzy se můžete sami sobě začít vymlouvat a cvičení odkládat na jiné dny. Proto jsme pro vás sepsali osvědčené tipy a rady, díky nimž si můžete udržet motivaci po dlouhou dobu a být s výsledky svého cvičení spokojení.
Tip 1 – uvědomte si, zda cvičit chcete a proč
Zní to sice jako miliónkrát odříkaná fráze, ale opravdu na tom něco je. Pokud nebudete opravdu chtít cvičit, sebelepší tipy a triky vám nepomohou, cvičení vás nikdy nebude bavit a neodhodláte se k němu víckrát než dvakrát nebo třikrát.
Abyste měli alespoň základní motivaci pro činy, musíte si stanovit reálný cíl. Nesmí být příliš jednoduchý, ale ani příliš složitý, ba dokonce nedosažitelný – jakmile neuvidíte pokroky, díky nimž se k cíli blížíte, vaše psychika to brzy vzdá. Prvotním cílem může být třeba jen prosté dodržení tréninkového plánu po určitou dobu. Jak se budete zlepšovat, cíle budete měnit a budete se posouvat tam, kam chcete.
Aby byl tréninkový plán efektivní, je vhodné konzultovat ho s odborníkem, případně ho požádat o celé jeho sestavení.
Tip 2 – dejte tomu řád
Lidské tělo funguje nejlépe v pravidelných intervalech, proto je vhodné nejen pravidelně jíst, ale i pravidelně cvičit. Uvidíte, že pravidelnost posílí vaši motivaci a že si tělo o pohyb přímo řekne, když cvičení jednou vynecháte, jen co si na něj zvyknete.
Tip 3 – za úspěchy se odměňujte
Jakmile dosáhnete konkrétního dílčího cíle, pochvalte se a odměňte se. Kupte si nové tričko na cvičení, halenku do práce nebo kabelku. Nikdy odměňování nevynechávejte. Je zásadní. Kdyby vám někdo něco slíbil a potom to nesplnil, byli byste naštvaní. Když si tedy za shození dalších 5 kilogramů slíbíte kostýmek, po kterém pokukujete už měsíce, prostě si ho po dosažení cíle kupte.
Tip 4 – zavažte se společenskou smlouvou
Abyste se nemohli sami sobě vymlouvat, že se vám dnes zrovna cvičit nechce, stejně jako se vám nechtělo předevčírem a nebude se vám chtít ani další týden, zavažte se společenskou smlouvou. Řekněte o svých plánech a cílech rodině, přátelům, kolegům v práci. Určitě si dokážete představit, jak si vás začnou dobírat, když na vás nebudou ani po několika měsících vaše sliby znát. Můžete se přidat do skupin na sociálních sítích, kam chodí lidé, kteří také cvičí doma, můžete se přihlásit do jakékoli veřejné výzvy. Takový závazek už vás bude pěkně motivovat. Jakmile se spojíte s lidmi, kteří také doma cvičí, můžete je zaúkolovat, aby vám vymysleli trest pokaždé, když se nepřimějete ke cvičení, případně vás tato komunita může podpořit.
Tip 5 – stáhněte si videa, pusťte si hudbu
Skvělým motivátorem je povzbuzující rychlá hudba ve stylu, který máte rádi. Stejně jako vás pěkná hudba nutí tančit v kanceláři na židli uprostřed pracovní doby, přiměje vás i k poctivému cvičení. Pokud potřebujete někoho, podle koho byste mohli cvičit, zapátrejte na internetu po videu se cvičení, které se vám bude líbit. Videí je na síti opravdu požehnaně, takže si stačí jen vybrat a cvičit podle lektora nebo lektorky.
Tip 6 – investujte do sebe
Velkou motivací, a to nejen při cvičení, jsou v dnešní době peníze. Zaplaťte si několik cvičení s instruktorem či instruktorkou, zaplaťte si za vytvoření tréninkového plánu, nechte se za peníze pravidelně kontrolovat odborníkem. Na 99 % vám bude líto peněz, které jste do cvičení investovali, a taková lítost vás přinutí vaší investice využít.
Tip 7 – cvičte pro radost
Vězte, že cvičit by měl každý pro radost z pohybu. Pokud budete mechanicky vykonávat sestavy cviků jen proto, abyste „si to odbyli“, motivace vás opustí nepředstavitelnou rychlostí. Užijte si každý pohyb, který děláte, mějte radost z toho, že ho dělat můžete. Cvičte tak, jak vás to baví – s náčiním, s vlastní vahou, s hudbou, s videem… Jakkoli.
Ať už jste se pro cvičení doma rozhodli z jakéhokoli důvodu, mějte na paměti, že z hlediska motivace je při něm na psychiku kladen opravdu velký nápor. Zavažte se veřejně k tomu, že za rok uběhnete půlmaraton nebo budete o 10 kilogramů hubenější. Vyberte si cvičení, které vás bude bavit, stanovujte si reálné cíle, k nimž to nebudete mít ani blízko, ani daleko. A hlavně se za každou dosaženou metu pořádně odměňte tak, jak jste si to předem slíbili. Věřte si. Motivace je záludná věc, vy si ji však udržet dokážete. Máte na to!