Patříte k těm, co se do cvičení musí nutit a snadno ztrácí motivaci? V lednu si koupíte permanentku do fitka a v únoru už vás tam nikdo nevidí? Možná na to jdete špatně. Cvičení by vás mělo hlavně bavit. Představíme vám proto několik tipů, pomocí kterých znovu naleznete ztracenou motivaci a se sportovní aktivitou už jen tak neseknete.
1) Cvičte pro sebe a pro radost
Trápíte se hodiny v posilovně anebo úmorným běháním, které vás vlastně ani nebaví? A to jen proto, že vám někdo „naznačil“, že byste se sebou měli něco dělat? Špatně! Pokud se vám zvedá žaludek při pomyšlení na další zvedání činek, motivaci vám to nepřidá. A to, že běhají všichni neznamená, že vy musíte taky. Najděte si sportovní aktivitu, na kterou se budete těšit. Ať už je to příjemná power yoga, zábavný tanec anebo kolečkové brusle.
2) Namotivujte se hezkým oblečením
Mnohdy stačí ke zvýšení motivace tak málo, jako je krásný sportovní outfit. Pořiďte si fitness oblečení, které vám sluší a cítíte se v něm dobře. Pak vám bude líto ho nechat ležet ve skříni. Nakupujte ale s rozmyslem. Skříň plná oblečení, které nezvládnete vynosit, vás ve výsledku může spíše deprimovat. Pár pohodlných outfitů bude bohatě stačit.
3) Odměňujte se za cvičení
Nemyslíme tím kalorické dortíky po cestě z fitka domů. Slibte si ale za odvedenou sportovní aktivitu nějakou symbolickou odměnu. Může to být třeba díl oblíbeného seriálu nebo šálek výběrové kávy. Pokud cvičit nebudete, na seriál se „za trest“ nepodíváte. Můžete si samozřejmě naplánovat i větší odměny – třeba nové sportovní tričko po měsíci aktivity anebo vytoužený výlet po půl roce pravidelného hýbání se.
4) Vyberte si spolehlivého parťáka a cvičte spolu
Je to klišé, ale pravdivé – ve dvou se to lépe táhne. Vytáhněte kamarádku jednou týdně na badminton anebo s přítelem začněte třeba lézt na umělé stěně. Nejen, že vás to donutí na aktivitu opravdu dorazit, když na vás někdo spoléhá, zároveň jako bonus získáte společně strávený čas. Pozor na to, abyste si vybrali spolehlivého sportovního partnera. Líný společník by vám moc motivace nepřidal.
5) Stanovte si reálný cíl
Řekli jste si, že za měsíc zhubnete pět kilo a začnete konečně nosit krátké sukně? Není divu, že ztrácíte motivaci, když se tak neděje. Všechno chce čas a cvičení dvojnásob. Rychlé výsledky také rychle mizí. Mnohem lépe uděláte, když si nastavíte reálné cíle a na jejich dosažení budete pracovat pomalu, ale jistě. Nečekejte zázraky, užívejte si samotný proces a zasloužený pocit poté, co docvičíte. Ten za tu námahu vždycky stojí.
Psali jsme to na začátku a zopakujeme to znovu – cvičit by se mělo pro radost. Jedině tak se budete těšit na to, až po ránu obujete běžecké tenisky anebo až po práci vyrazíte na taneční lekci s přítelem. Bavte se pohybem a zaručujeme vám, že motivaci jen tak neztratíte.