Spirální stabilizace páteře: Úleva pro vaše záda. Rozhovor s MUDr. Richardem Smíškem

0

MUDr. Richard Smíšek je předním českým odborníkem a autorem originální metody zvané Spirální stabilizace páteře – SPS, která pomáhá pacientům s léčbou poruch páteře a zároveň dokáže těmto poškozením i předcházet. A právě této zajímavé metodě se v následujícím rozhovoru s panem doktorem Richardem Smíškem budeme věnovat.

Dobrý den, děkujeme, že jste přijal pozvání k rozhovoru pro magazín PrůvodceVýživou.cz. Můžete se našim čtenářům v krátkosti představit?

Dobrý den, jsem Richard Smíšek a specializuji se na výživu meziobratlového disku.

rehabilitace patereJsem částečně odchován starou dobou, kdy jsme si dělali všechno sami, včetně malování pokojů. Tak jsem se stal ve své profesi trenérem, masérem, fyzioterapeutem a lékařem současně. Postupně jsem se naučil číst RTG a MR obrazy, stanovit diagnózu a napsat zprávu, ale zároveň jsem musel pacientovi protáhnout páteř a svaly uložené podél ní manuální technikou a naučit ho cvičit.

Dnes máme již dělbu práce, a tak pacient přichází k lékaři s bolestí a odchází s bolestí a se zprávou, že bolest má. To se snažím změnit, chci pacientovi ukázat okamžitou možnost k nápravě.

S Vaším jménem je spojována metoda Spirální stabilizace páteře, jejímž jste autorem. Co Vás přivedlo k vytvoření této metody?

Zprvu to byl můj kondiční trénink v atletice. Snažil jsem se zlepšit svůj výkon, později jsem zjistil, že se dají odstranit boleti na úponech svalů a zabránit jejich opakování. Když jsem později dokončil studium medicíny, zjistil jsem při cvičení pacientů, že lze odstranit bolesti páteře a kompletně vstřebat výhřez disku.

Mohl byste našim čtenářům vysvětlit a více přiblížit, co vůbec tato metoda znamená?

spiralni stabilizace patereNemoc páteře a především meziobratlového disku má příčinu v oslabení spirálních svalových řetězců a v napětí svalů uložených podél páteře. Pokud tuto příčinu neodstraníme cvičením, bude po operaci páteř stejně přetížená jako před ní a potíže se objeví znovu. Operace neléčí příčinu a samotná bez přípravy a následné pohybové léčby nepřinese dobré výsledky. Potíže po operacích páteře se již dlouho jmenují FBS – failed back surgery syndrome. Bez znalostí anatomie a funkce spirálních svalových řetězců, jejichž funkci popíši, nelze poruchy páteře účinně léčit.

Při správně provedeném pohybu paže a lopatky vzad a dolů vzniká propojení síly trapézového a širokého zádového svalu s šikmými břišními svaly a s velkým svalem hýžďovým. Toto spojení má tvar sestupné spirály, proto název spirální stabilizace páteře – SPS. Spirála stahuje obvod těla a zdvihá trup a páteř směrem vzhůru. Páteř se protahuje a zvyšují se meziobratlové disky. To podpoří jejich výživu a regeneraci. Poškozený disk s výhřezem se tímto protahováním dá zcela zahojit.

Výhřez a jeho zhojení je nutno zobrazit na magnetické rezonanci. Obdobně je možno protahovat a vyrovnávat páteř u dětí se skoliózou.

Jak dlouho tuto metodu veřejnosti nabízíte?

Již 40 let. Samozřejmě zpočátku bylo nutno metodu zdokonalovat a rozvíjet. Hlavní důraz byl na detailním popisu struktury a funkce svalových řetězců a způsobu jejich cvičení. Nyní se více věnuji výuce trenérů, masérů, fyzioterapeutů a lékařů.

Měl jsem obrovské štěstí, že i mé dcery Zuzana a Kateřina vystudovaly medicínu a metodu aktivně provozují při léčbě a podílejí se na výukových kurzech. Zájem o kurzy natolik narostl, že máme dvou až čtyřdenní kurzy i tři během týdne. Výuka se rozšířila i na Slovensko, do Německa, Anglie, Finska, Švédska, Itálie, Švýcarska, Polska, Španělska a Jižní Koreje. Vychováváme nové lektory metody, protože sami na výuku již nestačíme.

Pro koho je metoda Spirální stabilizace páteře určena?

spiralni stabilizace patereLéčba: Pro pacienty s bolestí zad, s výhřezem meziobratlového disku, po neúspěšných operacích páteře, pro pacienty se skoliózou a poruchou velkých kloubů (kyčel, koleno, rameno), ale i pro obnovení klenby nožní a u vbočeného palce (hallux valgus). Dále má účinek i proti bolestem hlavy a závratím.

Preventivní cvičení: Wellness, kondice, regenerace. Pro ty, kteří chtějí žít zdravě a cílevědomě výše uvedeným chorobám předcházet, je tu možnost využití metody v rámci prevence.

Sport: Nejraději cvičíme se sportovci s cílem zlepšit jejich kondici, kompenzovat jednostrannou sportovní zátěž, předcházet sportovnímu přitížení, ale i doléčit již vzniklé poruchy. Sportovci jsou pilní a cílevědomí a je radost s nimi pracovat.

Vaše metoda SPS je tedy vhodná i pro sportovce. Jaké další pro ně má benefity? Zařazují ji do svých tréninkových plánů?

Ve sportovní fotbalové škole v Příbrami, díky několikaleté práci trenérky Pauliny Novotné, se podařilo prokázat a zdokumentovat na kontrolovaném souboru osmdesáti dětí, že pravidelné denní cvičení SPS zlepší rozsah pohybu v končetinách i v páteři, podstatně zrychlí běh a sníží riziko přetížení a zranění.

Ondřej Bank SPSTaké řada sportovců se vyléčila ze svých úponových bolestí a poruch páteře. Díky této studii cvičí SPS i řada profesionálních fotbalistů a dalších sportovců, například lyžař Ondřej Bank. Od září 2016 budou kondiční program SPS mít i všechny fotbalové akademie. Paulina trénuje i Jana Kufa, mistra Evropy v moderním pětiboji, který se účastnil Olympiády v Riu. Svalové řetězce trénuje i František Hofman, mistr světa v naturální kulturistice, a libuje si, že může cvičit velké množství svalů najednou a zintenzivnit tak trénink. Samozřejmě kulturistika potřebuje i velké síly, ale pak je nutné opět malou silou regenerovat a zachovat si zdravou páteř. Je to opravdová revoluce v kulturistice a rozvoji svalové hmoty u sportovců.

Je pro někoho Vaše metoda skutečně nevhodná?

Někteří velmi těžcí pacienti cviky nezvládnou správně cvičit. Potom cvičení chybně provedené nemá smysl cvičit a vedlo by k přetížení.

Existují rizika, která mohou nastat během cvičení Vaší metody SPS?

Rizika přetížení vznikají tím, že cvičení je nesprávně vyučováno nedostatečně proškolenými trenéry nebo samouky. Pak dochází k chybné koordinaci cviků a chybný pohyb páteř a pohybový aparát přetěžuje. Dále může vzniknout přetížení při použití nevhodných neoriginálních lan, která mají malou průtažnost a velký odpor. Naše lano má elastický odpor 1-2 kp, tedy používáme malé síly.

Kde je možné zmiňovanou metodu vyzkoušet? Pořádáte cvičení pro veřejnost?

Pořádáme výukové kurzy pro laiky i odborníky, které běží každý týden. Naši fyzioterapeuti vyučují cviky individuálně a vedou pravidelné skupinové cvičení. Skupinové cvičení je v našem centru denně a je odlišeno cvičení dle výkonnosti pro začátečníky, pokročilé a sportovně nadané. Cvičení však vede i řada cvičitelů v celé republice.

Je možné metodu SPS cvičit i doma? Pokud ano, jsou k dispozici cvičební publikace nebo videa, kterých mohou zájemci využít?

Hlavní důraz je na pravidelné domácí cvičení. Cviky jsou vyobrazeny a popsány ve třech knihách. Dále máme 15 výukových DVD s fotografiemi, popisem a videi cviků.

Během 5 minut je možné procvičit všechny hlavní svaly těla ve smyslu posílení i protažení. To je minimální dávka denní regenerace. Je však vhodné cvičit 15-20 minut denně. Profesionální sportovci cvičí i 1-2 hodiny denně.

Je nutné během cvičení využívat cvičební pomůcky, nebo se cviky provádí vahou vlastního těla?

SPS metoda rehabilitace patereKe cvičení je třeba mít originální elastické lano, které má možnost volit sílu odporu od 1 kp (váha litrové lahve s vodou) do 10 kp. Pro cviky vkleče je vhodné mít měkkou podložku, která slouží též k balančnímu cvičení na rozvoj rovnováhy. Pro cviky dolních končetin potřebujeme opěrné tyče.

Jak často a jak dlouho je nutné cvičit, aby bylo dosaženo požadovaného efektu? Po jak dlouhé době je možné zpozorovat první výsledky?

Během jednoho týdne již vidíme pokrok. Za tři měsíce lze svaly posílit a protáhnout a automatizovat pohybové vzorce. Za půl roku je možné čekat dobré trvalé výsledky v léčbě i ve sportu.

Je nutné cvičit opakovaně, aby se příznaky nevrátily, nebo stačí Vaši metodu aplikovat pouze po dobu, než dojde k nápravě nebo odstranění bolesti?

Bez preventivního celoživotního cvičení se samozřejmě tělo opět přetíží prací a nevhodnými sporty. Jednostranným přetížením vznikají svalové nerovnováhy, dysbalance. Měli bychom chodit cvičit SPS do fitness-centra nebo do Sokola alespoň jednou týdně celou hodinu.

Lze touto metodou odvrátit i operativní zákrok, na který by pacient musel jít?

Metoda SPS je léčbou výhřezu meziobratlového disku bez operace. Metodou SPS bylo již léčeno 20 000 pacientů. I u potíží po operacích páteře lze předejít další často zbytečné operaci. Dále je možno léčit skoliózu bez nošení korzetu a bez operace. I operace artrózy kyčle a kolene je možno oddálit a životnost kloubní náhrady podstatně prodloužit.

Je nějaká rada, kterou byste našim čtenářům na závěr rozhovoru rád předal?

Rád skládám krátké básně, pro odlehčení mohu uvést například:

Pravidelné cvičení
život v štěstí promění.
Stabilizuj vlastní pohyb,
na břiše ti zmizí ohyb.

skolioza patere lecba SPSBez žertů Vám chci ale také velice poděkovat, protože pacientům s bolestí potřebujeme dát informaci, že existuje sice pracná cesta ke zdraví, zato jde ale o cestu bez invazivních operativních výkonů. Není třeba propadat beznaději i po mnoha letech trvající bolesti, která je většinou zbytečná. Stále nám chybí dostatečná osvěta – znalost příčiny bolestí zad a prevence.

Nejvíce by mě potěšilo, kdyby se cvičení dostalo do prevence ve školách. Poruchy páteře u školáků silně narůstají a nikomu to nevadí. Cvičení velice efektivně odstraňuje chabé držení těla, prohloubené křivky páteře do lordózy a kyfózy a velice účinně léčí skoliózu.

Budeme se na našich kurzech těšit na nové trenéry, učitele tělocviku a terapeuty. Navštivte naše stránky www.spiralstabilization.com a www.scoliosis-therapy.com. Najdete zde mnoho názorných obrázků a informací o metodě.

Děkujeme MUDr. Richardu Smíškovi za rozhovor a přejeme mnoho spokojených klientů!

Share.

About Author

Na těchto stránkách užíváme cookies. Proti jejich sběru na základě oprávněného zájmu se můžete odvolat na info@vceliste.cz, nebo budeme rádi, když nám jejich užívání odsouhlasíte. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close