Karobový prášek je často považován za zdravější variantu kakaa. Obsahuje minerální látky jako je hořčík, železo, draslík, vápník, chrom, mangan či měď a vitamíny B, A, D. Zařaďte ho do svého jídelníčku také.
Zdravé účinky karobu znali už staří Egypťané
Karob můžete znát také pod jménem svatojánský chléb. Prý se mu tak říká proto, že ho podle starodávné legendy rád jedl Svatý Jan. Karob znali už ve starém Egyptě a jde o moučku z lusků, struků rohovníku obecného, což je stálezelený strom, který byste našli v Turecku, Sýrii a na Arabském poloostrově. Nejprve jsou lusky zelené a po sklizni se nechávají až několik měsíců schnout na slunci. Čím jsou lusky tmavší, tím výraznější je i prášek, který se z nich po odstranění plodů mele.
Přirozeně bezlepkovému karobu byste měli věnovat svoji pozornost také, pokud trpíte potravinovou alergií nebo celiakií. Dají se z něj totiž péct vynikající dezerty. Na rozdíl od kakaa navíc karob neobsahuje kofein ani další psychoaktivní látky. Oproti kakau má mnohem nižší obsah tuku a vyšší podíl přírodního cukru. Proto se nemusí dochucovat cukrem jako kakao a je skvělým společníkem pro ty, kdo drží dietu.
Mlsejte zdravě a bez obav
Konzumace svatojánského chleba je vůbec skvělým způsobem, jak zdravě mlsat. Vychutnat si ho můžete v různých karobových pomazánkách jako alternativu k Nutelle, případně vyzkoušejte kaši s karobem, sušené ovoce máčené v polevě z karobu, karobové bonbóny a další. Karob má výraznější chuť než kakao a čokoláda, takže sladkosti z něj mohou obsahovat i méně tuku.
Aby toho nebylo málo, karob má navíc příznivý vliv na trávení a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Karobová mouka je hypoalergenní a hodí se zejména při bezlepkové dietě anebo v kojenecké výživě.
A jak karob v kuchyni využít? Nachystejte si třeba rychlou a chutnou svačinu. Připravili jsme pro vás jednoduchý recept.
Jáhly s karobovo-datlovou polevou
Co budete potřebovat:
hrst datlí
hrst rozinek
2 hrnky jáhel
4 jablka na náplň
Na polevu:
hrst datlí
1 hrnek vody
Jak postupovat:
Dejte do hrnce vodu a přidejte do ní spařené jáhly, rozinky a datle. Vody by v hrnci mělo být asi o 2 centimetry nad jáhly. Směs vařte 20 minut a poté vše rozmixujte. Mezitím si připravte menší plech, který vytřete máslem, nalijte do něj jáhlovou směs a lehce promíchejte s nastrouhanými jablky.
Připravte si polevu. Datle rozmixujte ve vodě společně s karobovým práškem, až vám vznikne mazlavý krém. Ten posléze natřete na jáhlovou směs a dejte zapéct do trouby předehřáté na 180 stupňů na asi 20 minut. Hotovou směs můžete posypat kokosem nebo mletými ořechy.
Dobrou chuť!