Zjistěte s naší kalkulačkou doporučený příjem kalorií!
Nevíte si rady s tím, kolik si můžete denně dopřát jídla a kolik tím pádem můžete přijmout kalorií? Zjistěte to s jednoduchou kalkulačkou a mějte jasno!
Na co brát ohled při stanovování příjmu kalorií
Váš denní příjem kalorií by se měl odvíjet od několika faktorů – od vašeho věku, pohlaví, výšky a váhy a také od vaší fyzické aktivity a její pravidelnosti. Kromě toho se na množství spálených kalorií podílí i to, kolik máte v těle svalové hmoty, protože svaly obecně zpracovávají více energie, i když jsou v klidu, a tuku. Tuková tkáň nespotřebovává energii téměř vůbec.
Obecné hodnoty doporučeného příjmu kalorií
Obecné hodnoty se už od dospívání liší u mužů a žen, přičemž množství kalorií pro ženu je menší, než pro muže. V období mezi 18 a 30 lety by muži měli denně přijímat asi 2400 kcal, kdežto ženy by měly mít 2000 kcal. Mezi 31 a 50 lety doporučené množství přijatých kalorií klesá na 2200 kcal pro muže a 1800 pro ženu. Nad 50 let mohou muži přijímat 2000 kcal a ženy 1600 kcal denně. Pokles souvisí s předpokládaným poklesem fyzické aktivity.
Přesnější množství určí kalkulačka
Do kalkulačky stačí zadat věk, pohlaví, výšku, váhu a aktivitu a během několika vteřin uvidíte svůj výsledek. Kalkulačka však nepracuje se všemi vašimi aktivitami, a tak se mohou hodnoty v reálu mírně lišit. Přesto jde o dobrý ukazatel toho, kolik si toho můžete v jednom dni dopřát. Výsledkem propočtů kalkulačky je BMR, tzv. bazální metabolismus. Toto číslo nám říká, kolik energie bychom měli přijmout, aby naše tělo samo o sobě perfektně fungovalo.
[CP_CALCULATED_FIELDS id=“7″]
Hubnete, nebo přibíráte?
Množství přijatých kalorií je nutné také vnímat v porovnání s výdejem. Pokud si chceme zachovat svou váhu, měl by být příjem a výdej energie stejný. Jestliže chceme přibrat, můžeme více energie přijmout, než vydat. Častěji ale řešíme opačný případ – hubnutí. Při něm bychom měli mít vyšší výdej energie než příjem.
Závěrem
Kalkulačka vám může posloužit jako orientační nástroj ke zjištění množství kalorií, které denně můžete přijmout, bere přitom v potaz nejdůležitější faktory – pohlaví, věk, výšku, váhu a aktivitu. Přesnější údaje vám však vždy poskytne sporttester, který měří kalorie spálené při pohybu díky přenosu signálu z hrudního pásu do hodinek či jiného zařízení. Podle reálně spálených kalorií potom můžete variovat i svůj jídelníček. Co řekla váha vám?