Vyzkoušejte naši BMI kalkulačku a zjistěte, jak jste na tom s váhou!
Body Mass Index (BMI), je na konkrétním vzorci založený výpočet, díky němuž odhalíme, jak jsme na tom se svou hmotností. Každá hodnota přitom spadá do konkrétní kategorie, v níž zjistíme, zda jsme na normální hmotnosti, trpíme podváhou, nadváhou nebo obezitou.
[CP_CALCULATED_FIELDS id=“6″]
Hodnoty BMI a kategorie – do jaké spadáte?
- BMI nižší než 18,5 – podváha
- BMI 18,5 – 24,9 – normální váha
- BMI 25 – 29,9 – nadváha
- BMI 30 – 34,9 – obezita 1. stupně
- BMI 35 – 39,9 – obezita 2. stupně
- BMI vyšší než 40 – obezita 3. stupně
Jak se vaše hmotnost odráží na vašem zdraví
Při normální váze je dopad hmotnosti na zdraví člověka minimální, ale v ostatních kategoriích je tomu jinak. Podívejme se, čím vším je člověk ohrožen, pokud spadá do kategorie podváhy, nadváhy nebo obezity.
Náš stav je v podstatě ukazatelem toho, že s naším těle může být něco v nepořádku. Většina hrozeb nevychází jen z toho, že jsme těžcí. Na vině je životní styl, který nás k naší váze dovede – nezdravá strava a nedostatek pohybu. Přímo s váhou souvisí takové potíže, jako jsou ploché nohy, otékání kotníků nebo bolesti kloubů a páteře.
Podváha
U podváhy jsou zcela očekávatelné velké zdravotní potíže. Může jít o vynechání menstruace u žen a následně někdy i o neplodnost, o oslabenou imunitu. Nabírání na hmotnosti je u takových lidí někdy dost obtížné, zvláště pokud trpí anorexií či bulimií.
Normální váha
Rizika dopadu hmotnosti na zdravotní stav člověka jsou minimální. Cílem osob s normální váhou by mělo být udržení stávající hmotnosti. Toho se dá snadno dosáhnout zdravým životním stylem – pravidelným pohybem a zdravou stravou.
Nadváha
Při nadváze jde o rizika ještě poměrně nízká. Nejčastějším problémem bývá vysoký krevní tlak, někdy cukrovka a zvýšený cholesterol. Pokud se potýkáte s nadváhou, měli byste se zamyslet nad svou životosprávou a rychle ji začít řešit. V naší databázi diet si můžete z mnoha známých i neznámých diet vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.
Obezita
Při obezitě 1. stupně jsou zdravotní rizika oproti nadváze zvýšená. Je tedy pravděpodobnější, že se hmotnost na zdravotním stavu podepíše. K vysokém krevnímu tlaku, cukrovce a zvýšené hladině cholesterolu v krvi se přidává riziko infarktu, bolesti zad a kloubů a riziko výskytu nádorů, při nichž je postiženo zejména tlusté střevo, ale i jiné orgány.
Obezita 2. stupně je samozřejmě ještě rizikovější a dopad hmotnosti na zdravotní stav člověka je vysoký.
U obezity 3. stupně jsou rizika velmi vysoká. Jedná se tzv. morbidní obezitu. Vytvářejí se kožní laloky, které se často zapařují a vznikají kožní potíže. Lidé trpící obezitou 3. stupně se zadýchávají při jakékoli činnosti, přestávají dýchat ve spánku, mají poruchy srdečního rytmu a mnohé další komplikace včetně těch, které uvádíme u předchozích dvou stupňů.
Obézní lidé mají často tendenci svůj stav neřešit, protože nejsou motivovaní a převládá u nich pocit, že na nich jakékoli hubnutí nebude vidět a jejich zdravotní stav se nezlepší. Tak tomu ale není. Každý shozený kilogram je úspěchem, každý posun na BMI měřidle je perfektním krokem ke kvalitnějšímu životu. O tom, jak na něj, se můžete poradit i s odborníky – výživovými poradci!
Závěrem
BMI je zjednodušené počítání, které vám může ledacos napovědět, ale není jediným ukazatelem tělesné kondice. Někteří výživoví poradci už od práce s BMI upustili, protože u jeho výpočtu nedochází k rozlišení podílu svalů, tuku a vody v těle. Proto se může stát, že BMI vyjde stejné obtloustlému úředníkovi, jehož veškerá aktivita probíhá v sedě a v leže, jako svalnatému sportovci, který tráví většinu života v posilovně nebo jinde při podávání fyzických výkonů. Pro orientační měření ale BMI vřele doporučujeme!